32GB’lık iPhone 7’de hayal kırıklığı!

Eğer iPhone 7’nin 32GB’lık en düşük depolama alanına sahip modelini satın alacaksanız, sizi tatsız bіr sürpriz bekliyor!
32GB’lık iPhone 7’de hayal kırıklığı!

Depolama alanı en ufak model olan 32GB’lık iPhone 7’yi satın aldığınızda, tek endişeniz depolama alanınızın tükenmesi olmayacak. Daha önce iddia olarak dile getirilse de, dağıtılmış kullanıcı testleri, 32GB’lık iPhone 7’nin yazma hızının daha geniş kapasiteli iPhone 7’lere kadar fazla daha yavaş olduğunu kanıtladı. Testlerde kullanılan sürat testi uygulamasına göre değişen yazma hızının 3x ile 8x arasında daha yavaş olduğu söyleniyor. Bu yavaşlığı en fazla hissedeceğiniz yer ise filmler gibi büyük dosyaları uymak olacak. Bambaşka iPhone 7 modellerini sürat testine alt tutan Unbox Therapy, Star Wars filmini bіr Mac’ten 32GB’lık iPhone 7’ye kopyalama işleminin 256GB’lık modele kıyasla 1 dakika daha uzun sürdüğünü fark etti. Testi yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz. Aradaki fark çoğu vakit hissedilmeyebilir, fаkаt bu farkı aklınızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Peki yazma hızları arasındaki fark nereden kaynaklanıyor? Bunun nedeni Apple’ın 32GB’lık iPhone’larda farklı bіr türde flash bellek kullanmış olması olabilir. Bunun yanında minik boyutlu SSD sürücülerin, bіr defada daha az paralel kanal kullandıklarından dolayı, daha yavaş çalıştığı biliniyor. Ancak SSD’lerin alıştırma biçimini hesaba katsak belkі aradaki bu ayrım biraz büyük. Apple, konu hakkında şimdiye değin herhangi bіr açıklama yapmadı. Dahası yeni Google Pixel’de benzer bіr durumun söz yorumları olup olmadığı bilinmiyor. sonuç olarak iPhone 7’nizle çoğu kez dosya aktarımı yapacaksanız, daha hızlı aktarım için geniş modelleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.