Apollo 11’in kaynak kodu emrinizde!

İnsanoğlunun Ay’a ayak basmasını sağlayan Apollo 11 görevinin ana bilgisayarının kaynak kodlarını merak ediyorsanız; bu haber sizi sevindirecek!
Apollo 11’in kaynak kodu emrinizde!

Apollo 11‘in rehber bilgisayarının kaynak kodu, bіr süredir ulaşılabilir haldeydi. Mesela Google da birkaç sene önce bu kodu yayınlamıştı. Şimdiye dek ulaşması zorlu olabilen bu koda gelmek, bu hafta itibariyle artık fazla basit bіr hale geldi. Eski NASA stajyeri Chris Garry, tüm Apollo Guidance Computer kaynak kodunu GitHub’a yükleyerek, NASA’nın Ay’a gitmesine olanak tanıyan koda göz atılmasını kolaylaştırdı. Reddit kullanıcılarının da belirttiği üzere, geliştiricilerin espri anlayışlarının oldukça iyi olduğu gözükebiliyor. Mesela ay inişinin 666. satırında bіr “esrarengiz rakam” gözüküyor ve аmа radyo DJ’yi Magnificent Montague’ın artık klasik olmuş “burn, baby, burn“üne de göndermeler yapılmakta. İşin daha eğlenceli kısmı ise, Quartz’ın da belirttiği üzere, GitHub kodda şartların değişmesi için teklif yapılmasına müsade veriyor. Bu şart da programcıların, Apollo 13’ün “bug”larının yanı sıra, uzay şakalarından kendilerine düşen pay için de müsade vermekte. Tabii öyle bu kılavuz kodu, аmmа 1960’ların uzay programını üretmiyorsanız derhal böylece bіr işe yaramıyor. Ancak kodun GitHub’a yüklenmiş olması, yazılımı daha kolay ulaşılabilir yaparak yeni kişilere de tanıtmakta… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.