Apple, Çin’den vaz geçmiyor!

Şimdiye kadar Çin’de istediği başarıyı yakalayamayan ve Çin Hükümeti ile ters düşen Apple, buna rağmen Çin’e yatırı yapmaya devam ediyor!
Apple, Çin’den vaz geçmiyor!

The Wall Street Journal’ın söylediğine göre Apple, yeni donanımların geliştirilmesi üstüne odaklanacak, 45 milyon dolarlık bіr araştırma tesisinin inşaatına Pekin’de başlamış durumda. Firmanın bu ilk Çin araştırma merkezi 500 kişiye meslek sağlayacak ve bilgisayar donanımı, irtibat, ses ve görsel ekipmanlar geliştirecek. Firmanın CEO’su Tim Cook, Ağustos ayında ülkeye yaptığı ziyarette, 2016 yılı içerisinde Çin’de bіr araştırma ve geliştirme tesis açılacağı sözünü vermişti. Apple, planlanan bu tesis hakkında Wall Street Journal ile konuşmayı reddetmiş durumda çünkü söylenenlere tarafından tesis, Pekin’deki Wangjing bölgesindeki yeni bilim parkının içerisinde yer alacak. Bu tesis, firmanın Çin’de düşüşte olan satışlarını yenilenmek için gösterdiği çabanın sadece son örneği. Firma daha önce de Çin’in Uber’i olarak görülen Didi Chunxing‘e bіr milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Çin, Apple’ın ürünleri için ayrıca bіr imal merkezi ayrıca de manâlı bіr market olmakta fаkаt Apple, son zamanlarda satışlar konusunda sıkıntı yaşamaktaydı. Örneğin Çinli otoriteler bu yılın başlarında iBooks’u ve iTunes Movies’i kapatmışlardı. Fakat tüm bu sorunlara karşın Cook, Ağustos ayında yaptığı konuşmada “Çin genelinde uzun zamanlı fırsatlar için fazla iyimser olduklarını” söylemişti. Yeni ArGe tesisi de bu planın bіr parçası olarak gözüküyor… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.