Beklenen rapor geldi!

Facebook’un, internet dağıtmak için geliştirdiği drone’larının yaşadığı kaza hakkında yalardır beklenen açıklfаkаt, en sonunda geldi!
Beklenen rapor geldi!

Facebook, Temmuz ayında ilk güneş enerjili internet drone’u Aquila‘nın test uçuşunu kutlamıştı zіrа işler, istendiği kadar iyi gitmemişti. Drone, Yuma, Arizona’daki 96 dakikalık uçuşunu tamamlasa da, inişi esnasında kaza geçirmişti. NTSB ise, Kasım ayında yaptığı açıklfаkаt ile kazayı inceleyeceğini duyurmuştu. Geçtiğimiz gün National Transportation Safety Board (Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu – NTSB) tarafından açıklanana kadar, kaza sağ kanadındaki yapısal bіr sorun sebebiyle meydana geldi.  Aquila’nın tek iniş modu “otomatik iniş” ve bunun anlamı, hava aracının rüzgar hızı ve sıcaklık gibi etkenleri algıladığı ve muhtemel olan en sürükleyici iniş için kendisini ayarladığı. Ilk test uçuşu sırasında operatörler rüzgar hızını 7 knot olarak beklemekteydiler. Fakat Aquila’nın inişi esnasında rüzgar 18 knot’a dek çıktı ve otomatik pilot buna karşılık olarak drone’un burnunu alçaltarak hava hızını normaldeki saatte 25 milin üzerine çıkarttı ve sağ kanadı yamulttu. Facebook’un bіr blog yazısında belirttiğine göre drone yerden sadece 6 metre yukarıdaydı ve saatte 30 milden (yaklaşık 50km) yavaş hareket etmekteydi. Facebook’un söylediğine kadar otomatik pilot benzer anda uçuş hızını ve süzülme rotasını belirleyememekteydi ve hızı sınırlamaktan cayma karşılığında süzülme rotasına fazla daha büyük bіr öncelik verdi. Facebook bu sorunu çözmek için Aquila’nın tasarımını ve yazılımını bіr arz değiştirmeyi planlıyor. Öncelikli olarak bіr sürtünme cihazı (hava freni gibi) tasarıma eklenecek ve otomatik pilotun sürat arttırmadan inişini dikleştirmesine müsade verecek. İkinci olarak da otomatik pilotun hıza yükseklikten daha artı tartı vermesi söylenecek. Facebook’un söylediğine tarafından bu koşul da sorunlar yaratabilir. Araştırmacılar, şimdiden ikinci tür Aquila üstünde çalışmaktalar ve firma, Aquila’yı internet sahibi olmayan bölgelerde uçurarak yeni kitleleri de World Wide Web’e ve Internet’e bağlamayı planlıyor… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.