Bir kez daha Çernobil’e dönüş!

Yıllar önce Dünyanın en büyük felaketlerinden birine sahne olan Çernobil, yeni projeyle birlikte insanlık için faydalı bіr bölge haline dönüşebilir!
Bir kez daha Çernobil’e dönüş!

Ukrayna hükümetinin yeni önerisi, Dünya’nın en büyük nükleer felaketinin çevresindeki araziyi 60 kilometrekarelik bіr yenilenebilir güneş enerjisi parkına çevirmek üstüne kurulmuş durumda. The Guardian’ın söylediğine tarafından Ukrayna, kullanılmayan ve güvenli olmayan derecede radyoaktif olan bu bölgeyi adeta 1400MW enerji yaratabilecek bіr enerji imal merkezine çevirmek için kaynak aramakta. Bu enerji de, аmmа kaza yaşanmamış olsaydı nükleer reaktörün üreteceği enerjinin üçte birine eşit gelmekte. Kıyas için belirlemek icabında Longyangxia Dam Güneş Parkı adeta 23 kilometrekarelik bіr alanda yer almakta ve 850MW kapasitesine sahip. Işık hücreleri yerine güneşin ısı enerjisini kullanan Ivanpah Güneş Enerjisi Tesisi 14 kilometrekarelik bіr alana kurulmuş durumda ve 392MW enerji kapasitesine sahip. Projenin avantajları aralarında, 1000 kilometrekarelik çorak arazinin içerisindeki alanın ucuz ve bol olması yer alıyor. Hem söylenenlere tarafından bu bölge, bolca güneş ışığı almakta ve Çernobil tesisinden kalan enerji daha aşağı yapısının büyük bіr kısmı halen çalışabilir durumda. dahası ise öneri, yaşanamaz olarak açıklanmış bu bölgede güneş panellerinin nasıl kurulacağını ve bakım yapılacağını açıklamıyor. Ancak ne olursa olsun, büyük bіr banka, çekimser olarak da olsa projeye imza atmış durumda. Orijinal projenin çevresindeki 500 milyon dolarlık koruma binasını da yapan European Bank for Reconstruction and Development sözcüsünün söylediğine kadar banka, “uygun yatırım önerileri olduğu ve çevresel sorunlar ve riskler bankanın beğeneceği şekilde çözülebilirse katılmayı düşünebilir.” Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.