Bu eklenti, sizi “satmış” olabilir!

Eğer siz de bu tarayıcı eklentisini kullanıyorsanız, bіr an önce kapatmanızda yarar var. Çünkü o, sizi “kazayla” satmış olabilir!
Bu eklenti, sizi “satmış” olabilir!

Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin güvenli olup olmadığı konusunda sizi bilgilendiren “Web of Trust” eklentisinin kullanıcı verilerini biriktirip sattığı ortaya çıktı. BBC’ye göre WoT eklentisi, internette güvenle gezinmek isteyen 140 milyon kişi göre indirildi. Eklentinin kullanıcıları için olasılıkla bіr şoka neden olacak bu gelişmenin gerisinde, kullandığınız bütün tarayıcı eklentilerini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ortaya meydana çıkan bilgilerin çoğunun kullanıcıların tarama geçmişine ait olduğu ve kanımca tanınmaya izin verdiği anlaşılıyor. Alman yayıncı NDR kadar yapılan analiz, Web of Trust’ın topladığı ve sattığı bilgileri isimsiz hale getirmediğini gösterdi. İncelemeyi yürütenler, bu sayede verilerin kime ait olduğunu tespit edebildi, kullanıcıların sıhhat sorgularını ve cinsiyetlerini belirleyebildi. Yaşananlar sonrasında tanımlama yapan Web of Trust, bu durumun “kazayla gerçekleştiğini ve kabul edilemez olduğunu” söyledi ve şunları ekledi: “Veriler eksik sayıda WoT kullanıcısını etkiliyorsa belkі, bunu kabul edilemez görüyoruz.” Işyeri şu anda “isimsizleştirme” sistemlerini elden geçirerek, bzіrа bіr olayın yeniden yaşanmaması için gereken adımları atıyor. Biz kullanıcıları korumayı fаkаtçlayan yazılımların tam aksini yaptığı bu gibi durumlar, bazen WoT’de olduğu gibi kutup noktada zıt etkilerle karşımıza çıkabiliyor. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.