Call of Duty 4: Çağdaş Warfare Demo

Call of Duty 4: Modern Warfare Demo oyun indir. İkinci Dünya Savaşının bütün cephelerini dolaşan, milyonların beğeniyle takip ettiği Call of Duty bu kez de hayranlarını modern savaş sanatı ile tanıştırıyor.
Call of Duty 4: Çağdaş Warfare Demo

REEL SAVAŞA HAZIR OLUN

Call of Duty oyunları birer herzamanki muhakkak. Yinede konsollara çıkan son COD oyunu bizi biraz sıkmıştı diyebiliriz. Birincil iki oyunun yapımcısı Infinity Ward bunları görmüş olucakki yeni bіr tarzla,hemde ortalığı sarsarak karşımıza çıktı.
Dikkati hemencecik sağlam senaryosu çekiyor. İngiliz SAS ve Amerikan Recon Marines timlerinin öbür gibi görünen hikayelerinin karşılıklı bіr noktada buluşması ve bu noktadan sonuca içten ilerlemesi laf konusu kötü adamımızın adı Zakhaev. Zakhaev gerisinde mafya ve zengin Rus meslek adamlarının desteği ile Stalin Rusyasını yeniden canlandırmaya çalışıyor.Aldığı maddesel yardım bіr uçtan bіr uca modern ekipmana,silahlara ve askeri bіr güce sahip. Rusya da başlattığı sivil savaş dış güçlerin ilgisini çekmeye başlayınca, Zakhaev Al-Asad isimli dostunu devreye sokuyor ve Orta Doğu`da kaos çıkartıyor. Yemi yutan dış güçler de Orta Doğudaki karışıklığa müdahale ediyor. Fakat buradaki karışıklığın, sahiden bіr dikkat dağıtma yöntemi olduğunu fazla geç ayrım ediyorlar.

SİLAHLAR

El altından silah sattığı günlerden beri Zakhaev`i izleyen İngilizler ise Rusya da yılanın başını kesmek için uğraşıyor. SAS birimleri ile oynadığımız bölümler daha çok gizliliğe siklet verilen operasyonlardan oluşuyor. Teftiş ettiğimiz karakterlerin ve ekip arkadaşlarımızın da eskisine kadar daha reel ve kendilerine tarafından bіr hikayeleri olması da oyunun diğer bіr artısı. Esas senaryoyu takip ederken yer yer karakterimizin flashbackler yaşayacak ve bu flashbackler de oynanabilir olacak. Çağdaş savaşın nimetlerinden yalnızca cadde aralarındaki çarpışmalarda veya dar görevlerde gürültüsüz sedasız meslek görmemize yarayan makine edevattan yararlanmıyoruz kesinlikle. Senaryoda yaptıklarımız dramatik bіr şekilde dünya haritasını da şekillendirecek.

SİS VE DUMAN

Yapımcılar ışıklandırmanın gerçekçilik ve atmosfer konusunda fazla kayda değer olduğuna inandıkları için oyunun bütün grafik daha alçak yapısı bittikten sonradan oturup aylarca gelişmiş ışıklandırma efektleri üstüne çalışmışlar. Efektler göz alıcı olsada dikkatimi çeken en manâlı nokta fizik motoru oldu.Birçok oyunda düşmanların ya da karakterimizin ruhunu teslim ettikleri anlarda benzeri eklemleri yokmuş gibi yerlerde yuvarlandığını,abuk subuk sapan şekillere girdiğini görürüz. COD 4te durumu bunun tam tersi.Ekranda gördüğümüz herşey gayet somut.Oyunun alfa versiyonundaki bіr sahnede kaptan köşkündeki düşmana kurşunlar isabet ettikçe vücudunun nasıl sarsıldığını, dizleri üstüne kapaklandıktan daha sonra, önündeki masaya savrulurken elleri çarpışmayı hafifletmeye çalıştığını ve sırt üstü yığılırken tüm eklemlerinin nasıl gerçekçi hareketler yaptığını gayet net görebiliyoruz. Suni zekanın da işin içine girmesi ile oyunda ki bütün karakterler eklem sahibi kuklalar olmaktan çıkıyor. Ilk Force Recon görevinde gemiyi basarken tim elemanlarının belli bіr düzenle hareket etmesi, birbirlerini koruyarak ilerlemeleri ve koordineli saldırıları dikkatlerden kaçmıyor. Önemli anlamda işlev kazandırılan ses ve duman bombası gibi ekipmanları da gayet etkili bіr şekilde kullanıyor yapay akıl. Telsiz konuşmalarının yanına el işaretleri ile de kesintisiz irtibat halindeler. Kan olayı öyle fazla abartılmamış. Ancak savaşın vahşeti ve çağdaş silahların yıkıcılığı apaçık gözler önüne serilmiş.

CALL OF DUTY 4 MULTIPLAYER

Call of Duty 4 alıştığımız bütün modları barındırıyor. Death Match,Team Death Match,Capture the Flag gibi modları bulmak muhtemel. Bunların yanına acayip modlarda bulunuyor.Hardcore modunda HUD, yani afiyet cephane gibi hiçbіr veri bulunmuyor ve herkesin tek atımlık canı var.

Ilk kere multiplayer oynadığınızda her sınıfı seçme şansınız olmayacak. Fakat bölüm atladıkça diğer sınıflara ulaşabileceğiz. Hem oyunda bіr ödül sistemide laf konusu. Belirli hedeflere ulaştıkça yeni özellikler kazanabileceğiz. Örneğin defalarca 3 kill yapıp radar sahibi olabileceğiz. veya 10 kill ardından hava saldırısı veya helikopter ile savunma ateşi isteyebileceğiz. Keza tamamen gürültüsüz elde etmek veya daha seri şarjör başkalaşmak gibi özelliklere sahip olabileceğiz. Yan yenilikler bununla bitmiyor. Double Tap ve Last Stand gibi özelliklerde oyuna renk katıyor. Double Tap tetiğe basılı tutmak yerine tetiği iki defa çabucak çekmemiz durumu. Daha yüksek hasar gibi bіr artısı olsada, mermileri çok çabuk tüketiyor. Last Stand fazla daha eğlenceli bіr mod. Diğer tarafa yalnız gitmek istemeyenler için biçilmiş kaftan. Sağlığınız dibe vurduğunda elinize bіr tabanca ve bіr şarjör tutuşturuluyor.Böylece ölüm olsa belkі yol arkadaşınızı seçme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca multiplayer oyunda bölgeleri fethetmek de anlamlı bіr ülkü getiriliyor. Multiplayer modların en büyük bombası ile kesin bіr noktadan daha sonra, bіr derslik yeğlemek yerine adamakıllı kendi sınıfını yaratabiliyor olmanız. Görüntünüzü değiştirmenizini yanında, silahlarınızı, ekipmanlarınızı, yeteneklerinizi, silahlarınıza takabileceğiniz her türlü eklentiyi tek tek seçebiliyoruz. Oyundaki dengeleri sarsmadan eşsiz bіr karakter yaratabilme becerisi epeyce göze çarpan.

Sistem gereksinimi:

Windows XP or Windows® Vista
2.6 GHz Pentium® IV veya benzeşen değeri (3.2 GHz işlemci Vista için )
RAM: 1024 MB (vista için 1536 MB )
DirectX® 9-compliant Shader 3.0 card with 128 MB of DDR ekran ( önerilen 256 mb agp 8x veya pcı)
DirectX® Version: DirectX® 9.0c (XP) DirectX® 10.0 (Vista)
DVD-ROM: 8x DVD-ROM
8 gb manâsız alan
Multiplay: 512 Kbps modem
Desteklenen nasihat edilen ekran kartları NVIDIA® GeForce 6/7/8 Families or ATI Radeon X800 veya daha yüksek

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.