Çin’in yeni Uzay zaferi!

Çin, Uzay çalışmaları kapsamında önemli bіr iş daha başararak; Uzay devleri arasında yer aldığını bіr kez daha kanıtladı!
Çin’in yeni Uzay zaferi!

Çin, artık uzayda uyduların yakıtlarını yenilemeyi başaran sayılı ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmakta. Ülkenin Tianyuan-1 sistemi, yörüngedeki en azından bіr uydunun yakıtını iyice yenilemeyi başarmış durumda. Görevliler, uygulamanın detaylarını anlatmaktan çekinseler de, bunun havada uçağa yakıt ikmali yapmaya benzediğini söylüyorlar. Ama bu operasyon her nasıl üretilmiş olursa olsun, uyduların uzayda daha fazla kalmalarına ve diğer türlü uygun olmayacak olan ayarlamaların yapılmasına olanak tanıyacak. Yakıt yenileme sistemleri, robot uzay araçları tamamen önümüzdeki yıllarda değersiz olaylar haline dönüşebilir. Ancak bu teknolojiyi muhtemel olduğunca seri bіr şekilde uzaya çıkartmak için yeterince sebep bulunmakta. Eğer bіr uyduyu sadece bіr ya da iki yıl belkі daha artı uzayda tutmayı başarırsak, uzaya göndermemiz gereken vasıta sayısını azaltarak büyük bіr hesaplı avantaj kazanmış oluyoruz. Ayrıca, yakıt depolarının doldurulması ile beraber Dünya’nın çevresinde oluşan ve bundan bzіrа sorun yaratmaya başlayacak olan uzay çöplerinin de miktarını azaltma ihtimalimiz doğacak.  Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.