Çinli cep devi, Apple’ın ensesinde!

Çinli cep devinin Apple’ı geçip en çok telefon satan ikinci üretici olacağını aylar önce söylesek herhalde gülerdiniz. Ama bugün işler değişmek üzere!
Çinli cep devi, Apple’ın ensesinde!

Apple‘ın ikincilikten Huawei‘nin ardından üçüncülüğe gerilemesi, bіr başka deyişle “korkulu rüyası” ağır ağır gerçeğe dönüşüyor. Araştırma firması Canalys’e tarafından Huawei, yapılan satışlar ekseninde dünyanın ikinci telefon üreticisi elde etmek üzere Apple ile rekabet etmeye başladı. Huawei’nin telefon işi Avrupa’da, Orta Doğu’da ve Afrika’da atıl piyasaya rağmen yüzde 70’ten artı büyüdü. Canalys, Huawei’nin yalnızca Avrupa’da 26 milyon birim satış yaptığını hesaplıyor. Bu yükseliş, Huawei’yi ikinci Android üreticisi konumuna taşıdı ve Sony, LG, HTC gibi dev isimlerin geride kalmasıyla sonuçlandı. Önünde ise, tahmin edebileceğiniz gibi Samsung var. Sadece iki buçuk yıl önce Huawei’nin reklam için mümkün olduğunca eksik para harcayacağını söylemesinin ardındaki yaşananlar gerçekten güzel. Canalys’e göre Huawei, Apple’ın hemencecik arkasında yüzde 14’lük bіr pazar payına sahip. Canalys’ten Ben Stanton’a göre firmanın mahsul serilerinde birbirine benzeyen ürünler konusunda bіr düzenlemeye gitmesi halen gerekli, fаkаt Huawei’nin 5,5 inç’lik telefon segmentinde başarıyı yetişmek için elinde büyük bіr fırsat var. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.