Disk alanı açmanın 5 yolu!

Diskiniz ağzına kadar doldu mu? Kendi dosyalarınızı silmeye başlamadan önce, Windows 10’da bu disk temizleme ipuçlarına göz atın!
Disk alanı açmanın 5 yolu!

Windows 10‘un gereğinden fazla olmayan sistem gereksinimleri ve Microsoft’un saldırgan yayma stratejisi, işletim sisteminin bіrçok eski makineye girmesini sağladı. Fakat depolama alanı modern PC’lerdeki kadar bol olmayan cihazlar, sınıra çabuk yaklaşabiliyorlar. Windows 10’lu PC’nizdeki sabit diskiniz herhangi bіr nedenle dolduysa, bireysel dosyalarınızı silmeden yer açmanın bazı yolları var. İşte Windows 10’da manâsız disk alanı açmanın 5 yolu. 1. Eski Windows sürümleriyle ilgili verileri kaldırın: Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu izleyin ve birincil sürücünüzü seçin. Aşağı kaydırarak Geçici Dosyaları’ı bulun ve üstüne tıklayın. Son olarak “Windows’un Önceki Sürümleri” öğesinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Dosyaları kaldır düğmesine tıklayın. Dilerseniz benzer işlemi Disk Arıtma arabulucu üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz 2. Güncelleme önbelleğini temizleyin: Windows, her tarafta gerekebileceği düşüncesiyle tüm Windows Update dosyalarını saklar. Bu bazen yardımcı olsa da güncelleme dosyaları diskinizde fazla yer kaplayabiliyor. Örneğin Kasım’da yayınlanan Windows güncellemesi, 24GB’a kadar önbellek dosyası saklayabiliyordu. Windows Update önbelleğini silmek için Başlat menüsünü açın ve komut satırını çalıştırarak aşağıdaki komutu girin: net stop wuauserv Hemen Dosya Gezgini’ni açın ve C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne gidin. Download klasöründeki her şeyi güvenle silebilirsiniz. Bunun ardındaki aşağıdaki komutu girerek Windows Update’i tekrar etkinleştirin. net başlangıç wuauserv

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.