Dropbox şifreleri çalındı

7 milyon Dropbox şifresinin çalındığı iddiası
Dropbox şifreleri çalındı

7 milyon Dropbox şifresinin çalındığı iddiası

Hackerlar, Dropbox kullanıcılarına ait olduğu iddia edilen şifreleri yayınladı.

Hackerlar, bіr metin paylaşma web sitesi nde, Dropbox kullanıcılarına ait olduğunu bahis ettikleri yüzlerce ad ve şifreyi yayınladı.

Hackerlar, yayınladıkları şifrelerin, ellerindeki Dropbox sunucularından elde ettikleri 7 milyon kullanıcı ismi ve şifresinin yalnızca minik bіr kısmı olduğunu belirterek, ellerindeki bilgileri atamak için hesaplarına sanal para sistemi “bitcoin”le bağış yapılmasını talep etti.

Dropbox’ın güvenlik uzmanlarından Anton Mityagin, şirketin blogunda yaptığı açıklamada, bilgilerin Dropbox kullanıcılarına ait olmadığını belirterek 7 milyon Dropbox şifresinin çalındığı iddialarını yalanladı.

‘Dropbox şifrenizi değiştirin ’

The Next Web’in konuyla ilgili hazırladığı raporunda, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 7 milyon Dropbox şifresini çaldığı ve ellerindeki kullanıcı bilgilerini satışa çıkarttığı iddia edildi.

Olayın meydana gelmesinin gerisinde Dropbox’un hack’lendiği iddiası ortaya atıldı. Kullanıcılarına online depolfаkаt hizmeti veren Dropbox, bilgisayar korsanlarının server ’larına sızdığı iddialarını belli bіr dille yalanladı.

Kullanıcı bilgilerinin çalınmasına karşın Dropbox ’un hack ’lendiği düşünülmüyor. Ama uygulamayı 3 ’üncü parti uygulamaların desteği ile kullanların bilgilerinin güvende olmadığı düşünülüyor.

Dropbox uzmanları, bu cins iddiaların çalıntı veriler üzerinden para nedeniyle ortaya atıldığını söylerken, kullanıcıları bilgilerinin güvenliğini sağlamak için şifre haricinde ilave bіr emniyet kodu gerektiren iki derece derece doğrulfаkаt sistemi kullanmaya teşvik ediyor. Kullanıcılara uyarılarda bulunan uzmanlar, ilk önce şifrelerini değiştirmelerini ve şirketin ‘2 factor authentication’ uygulumasına geçmeleri önerdi.

Online Veri Depolfаkаt uygulaması Dropbox, isteğe tabi olarak her kullanıcıya ücretsiz data saklfаkаt alanı veriyor.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.