E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor

E-Ticaret Siteleri Denetlenecek
E-Ticaret Sitelerine “Güven” Damgası Geliyor

E-Ticaret Siteleri Denetlenecek

Veri Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na tarafından, elektronik ticaretin daha tehlikesiz hale getirilmesi için farklı alanlara yönlendirilmiş önlemler alınacak.

Çevrimiçi alışverişin daha güvenli gerçekleşmesi nedeniyle, e-ticaret sitelerine yönelik güven damgası sistemi oluşturulacak.

Yeniden Yapılanma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Data Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na tarafından, elektronik ticaretin daha tehlikesiz hale getirilmesi için bіr dizi tedbіr alınacak.

Türkiye’de internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yapmalarının önündeki başlıca engellerden birini emniyet, mahremiyet ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişeler oluşturuyor.

Türkiye’de çevrimiçi alışverişe olan talebi artırmak ve bu alandaki güven algısını geliştirmek amacıyla e-ticaret sitelerine karşın bіr güven damgası sisteminin oluşturulması ve bu sistem çerçevesinde belgelendirme ve denetlemeye ilişkin bіr yapı kurulması ihtiyacı bulunuyor.

e-ticaret sitelerine karşın belirli standartlara uyumu bildiren güven damgası uygulamasına ilişkin milletlerarası örnekler bulunuyor. Öteki yana birçok ülkede e-ticaret sitelerini emniyet, mevzuata uyma, müşteri memnuniyeti ve güya konularda denetleyen ve belgelendiren kurum ve kuruluşlar etkinlik gösteriyor. Bu kurumlar özellikle alıcı tarafındaki endişeleri gidermek ve kullanıcı güvenini tesis etmek amacıyla uygulamalar geliştiriyor.

Bu kapsamda internet kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş ile ilgili endişelerinin giderilmesi, e-ticaret hacminin artırılması, hizmet kalitesinin geliştirilmesi ve bu alandaki kayıtdışılığın azaltılması nedeniyle e-ticaret sitelerinin açıklanmış standartlara uyumunu bildiren güven damgası sistemi oluşturulacak. Hem bu sistem çerçevesinde belgelendirme ve denetlemeye ilişkin bіr yapı kurulacak. Türkiye’de e-ticaret sitelerine yönelik güven damgası sisteminin kurulması, çevrimiçi alışverişte güvenin tesisine katkı maddesi sağlayacak, e-ticaret hacminin ve hizmet kalitesinin artmasına tezgâhtar olacak.

SİTELER KESINTISIZ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

e-ticaret sitelerine yönelik bіr güven damgası sisteminin oluşturulmasına karşın şu adımlar hayata geçirilecek:

– Ilk Olarak AB uygulamaları edinmek üzere, küresel yaklaşımlarla düzenli şekilde güven damgasına ilişkin süreçler ve standartlar belirlenecek.

– Belirlenen standartlar doğrultusunda, belgelendirme yapacak kuruluşlara yönelik yöntem ve esaslar geliştirilecek, söz fragmanı kuruluşların akreditasyonuna ilişkin düzenleme yapılacak.

– Güven damgası uygulamasının, e-ticaret siteleri ve tüketiciler açısından sağlayacağı faydalara yönelik tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülecek.

– e-ticaret işlemlerinde karşılaşılan anlaşmazlıkların çözümünde, uyuşmazlık çözümü süreçleri belirlenecek, buna ilişkin mevzuat hazırlanacak.

– e-ticaret firmalarının sakladığı ve işlediği kişilere ait mali verilerin güvenliğine yönelik koşullar ve yaptırımlar belirlenecek, ilgili kurumlar kadar denetimler yapılacak.

– Güven damgasına uyumun denetlenmesine ilişkin süreç ve mevzuat, düzen göstermeyen sitelere karşın yaptırımlar belirlenecek ve sitelerin araliksiz şekilde gözden geçirilmesi suretiyle devingen bіr kontrol yapısı oluşturulacak.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.