Einstein’ın ceketi için mal varlığı harcandı!

Dahi bilim adamı Albert Einstein’ın 1930’lu yıllardan kalma ceketi, açık artırma ile, küçük bіr servet karşılığında yeni sahibini buldu!
Einstein’ın ceketi için mal varlığı harcandı!

Geçtiğimiz gün Christie’s açık arttırma merkezinde ilginç bіr açık artırma yaşandı. Albert Einstein’in sıklıkla giydiği bіr ceket, açık artırma sonucunda yeni sahibini buldu.  Indiana Jones‘u anımsatan ceket, 144.424 dolar satıldı. Christie’s, bu ceketi “epeyce bariz kokulu” olarak tanımlamakta ve Einstein bu ceketi, 1930’ların ortalarında, Naziler’den firar etmek için Almanya’dan Amerika’ya geldiği sıralarda almıştı. Hatta bu ceketin, kendisinin daimi ABD vatandaşlığı almasının kutlamasında verilmiş olma ihtimali de bulunuyor. Ceketin markası ise Levi Strauss. Einstein bu ceketi aldıktan sonradan, yaklaşık olarak ayrılmaz ikili olmuşlardı. Christie’s’in belirttiği üzere, geçen yıllar içerisinde ceket belirtin bіr şekilde yıpranmış durumda. Einstein ile Princeton’da beraber çalışan bіr diğer bilim adamı Leopold Infeld‘in anılarında belirtilene kadar Einstein bu ceketi durmadan giymekteydi. Infeld, Einstein’ın fiziksel sınırlamaları minimuma indirmeye çalıştığını söylüyor. Uzun saç, berber ihtiyacını azaltırken, “bіr adet deri ceket, yıllar boyunca mont sorununu çözdü.” Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.