Google aramaları için yeni dönem!

Google’ın resmi olarak açıkladığı son karar, internette arama yapmak konusunda bildiğimiz pek çok şeyi kökünden değiştirecek!
Google aramaları için yeni dönem!

Google, bundan yaklaşık 20 sene önce arama motorunu kullanıma sunduğundan beri, arama indeksinde düzenlemeleri ve öteki sıralama sinyallerini vermek için web sitelerin masaüstü sürümlerinden yararlanıyordu. 1997’de internetteki içerik tüketimi büyük genelde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda gerçekleşiyordu. Mobil cihazlar ise bu tarihten 10 sene daha sonra yaygınlık kazanmaya başladı. Çoğu insanın artık Google’ı mobil cihazlar üzerinden kullanmaya başlamasıyla birlikte firma da artık mobil öncelikli indeksleme yöntemlerine geçiş yapmaya başladığını resmi olarak duyurdu. Bu da dolayısıyla webmaster’ların da öncelikli ilgiyi, sitelerinin mobil sürümlerine vermesini gerekli kılıyor. Google konuyla ilgili yaptığı açıklamada, indeklsemede gerçekleştirdikleri bu değişimin öneminin farkında olan olduklarını ve bunu ciddiye aldıklarını belirtti. Işyeri hem önümüzdeki aylarda görece minik boyutlarda gerçekleşecek bu deneyimi daha sonraki dönemde yaygınlaştıracaklarını ifade etti. Halihazırda mobil optimizasyonu olmayan web siteleri için, söz fragmanı gelişmenin Google arama listelerinde aşağıda düşmek anlamına geldiği açık. Bu yüzden, halen mobil egemenliğini göremeyen web sitelerinin önümüzdeki günlerde fazlasıyla yapacak işleri olacağı belli… Cenk Atlı

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.