Google’dan dudak okuma başarısı!

Google’dan ve Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları, yapay zeka ile dudak okuma konusunda dikkat çekecek bіr adım attılar!
Google’dan dudak okuma başarısı!

Google’ın yapay zeka bölümü Deep Mind ve Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, piyasanın en iyi dudak okuma yazılımını geliştirdiler. BBC’den binlerce saatlik video ile eğitilen asap ağı, videolardaki konuşmaları yüzde 46,8 isabetle algılayabildi. Ses kaydından yapılan algılamaya kadar bu oranın öyle etkileyici görünmediği içten. Fakat profesyonel bіr insan dudak okuyucusunun fаkаt yüzde 12,4 isabet kaydedebildiğini söyleyelim. Oxford Üniversitesi’nden aynı bіr araştırma sürdüren bіr diğer grup, testlerde yüzde 93,4 isabete ulaşan LipNet adlı bіr program geliştirmişti. Bu testlerde insanların sağladığı isabet ise yüzde 52,3 idi. Fakat LipNet’in testi, yalnızca özel kaydedilmiş, değişmez ifadelerden oluşan cümlelerden oluşuyordu. DeepMind’ın yazılımı ise fazla daha kuvvet videolarla test edildi. DeepMind araştırmacıları, programın duyma zorluğu çeken kişilere asistan olabileceğini, sessiz filmlere talimat yazmakta kullanılabileceğini veya Siri, Alexa gibi dijital asistanları yoklama etmekte kullanılabileceğini söylüyor. Bu tür teknolojiler elbette gizlilik endişeleriyle de geliyor – dudak okuyan yazılımlar, gelecekte jurnal hayatta konuştuklarımızı kaydetmekte kullanılabilir. bununla beraber araştırmacılar, aydınlık, iyi açık fikirli yüksek çözünürlüklü videolarla karlı, kare oranı düşük görüntülerde kaydettikleri isabet arasında halen büyük farklar olduğunu söylüyorlar. gerçi bu fark, artan bіr şekilde kapanıyor gibi görünüyor. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.