HGS İle Geçişler Çok Avantajlı

Yapacağınız işlemler işte bu kadar basittir. Aynı zamanda anlaşmaları bankalardan herhangi birine gidebilir ve orada HGS yükleme işlemlerini çok kısa sürelerde gerçekleştirebilirsiniz.
HGS İle Geçişler Çok Avantajlı

Köprülerden ve otoyollardan geçerek ulaşmak istediğiniz bir yere oldukça kısa sürelerde varabilirsiniz ancak bunun için ödemeniz gereken ücretler bulunmaktadır. Bu ücretler ise her bu yolları kullanışınızda sizlerden tahsil edilmektedir. Bunun için geçmişten günümüze oldukça farklı yöntemler denenmiş ve en sonunda nihai bir karar verilerek HGS’de karar kılınmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi olarak adlandırılan bu sistem, daha önceleri ülkemizde faaliyette bulunmuş KGS’nin yerine gelmiştir. Bildiğiniz gibi KGS, Kartlı Geçiş Sistemi anlamına gelmektedir. Buradan anlayacağınız gibi KGS ile geçiş yaparken aracınızı durdurmak ve kartınızı okutmak durumunda kalıyordunuz. Hal böyle olunca uzun trafik kuyrukları oluşmakta ve ciddi sorunlar art arda gelmekteydi. Bu sistemin kullanılamayacak kadar ilkel olduğu anlaşıldı ve çok kısa süreler önce HGS’ye geçildi. Artık HGS sayesinde çok daha hızlı geçişler yapılabiliyor ve oldukça kısa sürelerde gitmek istediğiniz yerlerde olabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken şey HGS bakiye yükleme olacaktır. Daha sonrasında her geçişinizde bu bakiyeleriniz sizlerden tahsil edilecek ve geçiş ücretleriniz ödenmiş olacaktır. Sürücülerin bu konuda en çok dikkat etmesi gereken şey ise geçiş ihlalidir. Geçiş ihlali ise HGS’ye çok benzeyen OGS gişelerinden geçince olmaktadır. Bu nedenle HGS cezası yememek istiyorsanız OGS gişelerine dikkat etmelisiniz. Peki OGS ve HGS arasındaki farklar nelerdir?

Hızlı Geçiş Sistemi ile Otomatik Geçiş Sistemi arasındaki fark oldukça basittir aslında. OGS için cihazınızda bir elektronik cihaz bulunurken, HGS için arabanızın ön camında çipli bir etiket bulunmaktadır. OGS ile geçişlerde bakiyeleriniz bu cihazlar sayesinde tahsil edilmektedir. HGS’de ise bakiyeleriniz aracınızın ön camında bulunan çipli etiket ile tahsil edilmektedir. Olay aslında bu kadar basittir. Birbirine benzeyen iki adet kart bulunur. Biri HGS kartı, diğeri ise OGS kartıdır. Bunlarla bakiye yükleyebilir ve geçişleri sağlayabilirsiniz. Her iki kartta işlev olarak birbiriyle aynıdır. Aynı fiyatlarda geçiş ücretleri tahsil edilmekte ve otomatik olarak geçiş sağlamaktadır. Hiçbir zaman bu kartı gişelerde durup okutmak zorunda da değilsiniz. Eğer gişeleri karıştırır ve HGS yerine OGS’den geçerseniz, geçiş ihlali yapmış saylanırsınız. Bu nedenle kesinlikle dikkat etmeli ve HGS cezası almamak için geçişleri kontrollü bir şekilde yapmalısınız. Eğer HGS cezası yediyseniz ve nasıl ödenir diye soruyorsanız, yazımızın devamına bakabilirsiniz.

HGS cezası ödemek için öncelikli olarak PTT paramatiklerine gitmelisiniz. Burada kartınızı cihaza takmalı ve gerekli işlemleri uygulamalısınız. Gerekli olan tüm işlemler sizleri yönlendirecektir. Eğer bu yönteme güvenmiyor veya zor geliyorsa, PTT şubelerini kullanabilirsiniz. PTT şubelerinde bulunan görevli memurlara HGS cezası ödeme istediğinizi söyleyebilir ve gerekli olan ücretleri verebilirsiniz. İşleminiz çok kısa sürelerde yapılacaktır. Ayrıca ceza ödemelerinizi anlaşmalı olduğunuz bankalara gidere de ödeyebilirsiniz. Son derece basit bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki HGS cezaları 15 gün içerisinde ödenmediği takdirde 10 katı olarak sizlere geri dönecektir. İşte bu durumda cezalar daha da ödenemez hale gelmektedir.

HGS cezası ödediğiniz gibi, bir o kadar basit işlemlerle de HGS yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikli olarak HGS kartınızı PTT paramatiklerine takmalı ve gerekli olan adımları geçmelisiniz. İsterseniz PTT şubelerinde bulunan görevlilerin de ödemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için PTT şubelerine gitmeli ve görevli memurlardan herhangi birine kartınızı takdim etmelisiniz. Daha sonra paranızı da verip bakiyenizi yüklemelisiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.