İçerik + Büyük Data + Temas = Web 3.0

Dijital pazarlamada, sosyal medyada ve yeni ekonomide geleceğin trendleri, başarı öyküleri ve gücü Web 3.0 İstanbul Konferansı ’nda masaya yatırıldı. Ajans, şirket, basın ve akademi dünyasından uzman konuşmacılar tarafından yapılan sunumlar katılımcılara Web 3.0 dünyasının haritasını çizdi
İçerik + Büyük Data + Temas = Web 3.0

Dijital pazarlamada, sosyal medyada ve yeni ekonomide geleceğin trendleri, galibiyet öyküleri ve gücü Web 3.0 İstanbul Konferansı ’nda masaya yatırıldı. Ajans, şirket, basın ve yüksekokul dünyasından bilirkişi konuşmacılar tarafından yapılan sunumlar katılımcılara Web 3.0 dünyasının haritasını çizdi

Dijital pazarlfаkаt alanında “geleceği şekillendiren” profesyoneller, sektör duayenleri, bilirkişi akademisyenler, öğrenciler ve dijital pazarlfаkаt iletişimine ilgi duyanlar 16 Nisan Salı günü İstanbul Sabancı Müzesi The Seed Etkinlik Merkezi ’nde düzenlenen Web 3.0 İstanbul Konferansı ’nda buluştu. Alanlarında bilirkişi konuşmacıların “geleceği şekillendirmek” temasını tartıştığı faaliyet, teknolojinin en yenilikçi operatörü Avea belli başlı sponsorluğunda düzenlendi.

 

“Büyük Data” pazarlamayı dönüşüme uğratıyor

Etkinliğin açılış konuşmasını “Taşlar Yerinden Oynarken – Dijital Pazarlamanın Kuralları” kitabının yazarı, gazeteci, Tezgâhtar Doçent Hekim Fatoş Karahasan yaptı. Karahasan 80 ’li yıllardan bu yandan internet dünyasında yaşanan değişimi ve dokunmatik ekranlar gibi insanların duyu organlarına hitap eden teknolojileri vurgularken, Büyük Bilgi kavramının öneminden bahsetti. “Kimsenin artık internetsizliğe tahammülü yok” diyen Karahasan, herkesin mobil olma çabasında olduğu bіr çağda pazarlfаkаt yöntemleri ve tüketiciye erişim yollarının şartlara bacak uydurması gerektiğine dikkat çekti.

 

Büyük Verinin belli başlı bileşenleri içerik, bağlantı ve büyük bilgi

Etkinlikte konuşan Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Dehşan Ertürk, mobilde yaşanan “akıllanmanın” alıcı alışkanlıklarına etkisinin altını çizdi. Tüm dünyada tartışılan Web 3.0 kavramının net bіr tanımı olmadığını ifade eden Ertürk, Web 3.0 ’ın içerik, bağlantı ve büyük verinin bіr bileşimi olduğunu belirtti. Müşterilerin profil bilgileri ve mobil ortamda yaptıkları arfаkаt sonuçlarının derlenmesinin operatörler için son derece varlıklı bіr veri sunduğunu bildiren Ertürk, “Mobilde dürüst aksiyonu ve promosyonu içten zamanda yapmanız ve bunun için de bilgiyi daha doğru alabilmeniz gerekir” diyerek bilgi analizinin önemine değindi. Akıllı telefonların yalnızca bilgilendirme değil ticareti ödemeye bağlayan bіr sonlandırma platformu olduğunu bildiren  Ertürk, zeki müşteriler için akıllı taktikler geliştirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Haritada kaybolanlar

Online pazarlfаkаt şirketi Yellow Medya Genel Müdürü Trever Nadeau, etkinlikte yaptığı konuşmada lokasyon bazlı servislerin geleceğin pazarlfаkаt uygulamalarındaki öneminden bahsetti. Haritada bulunabilirliğin kurumlar için önemini aktaran Nadeau, bіr kuruma ait erişim bilgilerinin Google, Yandex ve TomTom gibi platformlarda yer alması gerektiğini kaydetti.

 

Herkesin bіr hikâyesi var!

Adobe Dijital Medya Çözüm Danışmanı Uzlaşma Özcan, etkinlikteki konuşmasında görsellik ve hikâyenin pazarlamadaki önemine değindi. Birincil çağlarda mağara duvarlarındaki resimlerle kurulan iletişimin binlerce sene sonra hikâye kavrayış biçimi ve görselleştirme ile değişime uğradığını açıklayan Özcan, Instagram gibi görselliğin gücünü kullanan platformların bu süreçte edindiği öneme dikkat çekti.

 

Bu işin kralı içerik

Uyruk Reklam Grup Başkanı Savaş Yılmazer, konuşmasında Web 3.0 kavramının yayın ve medya üzerindeki etkilerinden bahsetti. İçeriğin ve bağlamın pazarlfаkаt ve reklamda “kral” konumunu koruduğunu ifade eden Yılmazer, içeriğin anlamlandırılıp kullanıcılara manalı birer bilgi olarak sunulması gerektiğinin altını çizdi.

 

Tahmin edilemeyen fiyatlandırmalar

Unilever Yiyecek Pazarlfаkаt Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, konuşmasında dünyadaki nüfus artışının merkezinde yer aldığı küresel dengesizliklere değindi. Her sene dünya nüfusuna 77 milyon yeni kişinin eklendiğini bildiren Seçkin, 7 milyarlık dünya nüfusunun 1 milyarının aç, öteki 2 milyarının da beceriksiz beslendiğini belirtti. Küreselleşmenin yarattığı fiyat dalgalandırmalarının etkisine de değinen Mustafa Seçkin, “Arjantin ’in kuraklığı bizim yiyecek ürünlerimizin fiyatını etkiliyor” dedi. Dünya kaynaklarındaki azalmaya da uyarı çeken Seçkin, laf ne zaman çıkacak kıtlıkların dünya ekonomisinde varsayım edilemeyecek fiyatlandırmalar yaratacağını sözlerine ekledi.

 

Dijital kullanıcının alışveriş yolculuğu

GfK Türkiye Genel Müdürü Fulya Durmuş, yeni gelişen bіr kavram olan “dijital tüketicinin” alışveriş yolculuğunu Web 3.0 katılımcılarına aktardı. Tüketicinin alışveriş yolculuğunun marka ile birincil tanıştığı anda başladığını belirten Durmuş, dijital teknolojilerin gelişmesiyle tüketicilerin teknoloji, mahsul ve markalar ile bіr araya geldikleri platformların gelişen önemine dikkat çekti.

 

Bankacılığın dijital ihtiyaçlara bakışı

DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, bankacılığın dijital ihtiyaçlara gösterme açısını anlattı. Dijital devirde değişen tüketici ihtiyaçlarına bankaların uygun çözüm üretebilmesinin önemini vurgulayan Çelik, bankaların eskiden alıcı yoğunluğunu barındıran yerlerde şube açtıklarını, hemen ise müşterilerin “dijital” olarak yoğunluk oluşturdukları yerlerde sanal şube açılışına tartı verdiklerini belirtti. Çelik, Facebook ’tan para transferinin de bu ilke çerçevesinde hayata geçirildiğini söyledi.

 

Benimle oynar mısın?

Etkinlikte konuşan Tevitöl Öğrencisi Mehmet Yıldız, bilgisayar oyunlarının genç kuşaklar için önemini ve etkisini anlattı. Yeni neslin bilgisayar oyunlarının sunduğu multimedya deneyimine fazla daha genç yaşta dahil olabildiğini anlatan Yıldız, oyunların çocuklara kendilerini gösterme fırsatı yarattığını ve herkesin isteğine, duygusuna tarafından tasarlanan oyunları deneyimleme şansı yakaladıklarını söyledi.

 

Global ödeme pazarının 3 asıl trendi

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko ise etkinlikte ödeme yöntemlerinin tarih boyunca geçirdiği değişimleri katılımcılara aktardı. Canko, global ödeme pazarının 3 başlıca trendini dijital ödeme kanallarının kullanımı, finans dışı sektörlerden oyuncuların etkisi ve ön ödemeli kartlar olarak açıkladı.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.