IFA’da dev sürpriz: Klavyesiz laptop!

Lenovo, IFA 2016’da, çok farklı ve üzerine çizim yapılabilen klavyeye sahip, yeni bilgisayarı Yoga Book’u ve fazlasını tanıttı!
IFA’da dev sürpriz: Klavyesiz laptop!

Bugün kapılarını açan IFA 2016‘da birincil bomba, Lenovo’dan geldi. Lenovo, Yoga Book ve Yoga 910 isimli iki yeni bilgisayarıyla IFA’ya merhaba dedi. Yoga Book, şüphesiz ki iki yeni cihaz arasında daha artı uyarı çekiyor. Bunun nedeni ise, sahip olduğu “birazcık sanal, birazcık fiziksel” klavyesi. Bilgisayar aslında maddi tuşlara sahip yok. Bunun yerine, klavye kısmında basınca sağduyu bіr dokunmatik ekran bulunuyor. Burada isterseniz sanal bіr klavye gösteriliyor, isterseniz de bu ekranı bіr çizim alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Diğer Taraftan bunu gerçekleştirmek için Wacom temelli bіr kalem kullanılıyor. Bu da, Apple Pencil gibi sorumluluk edilmesi gereken bіr kaleme gereksinim duymamamızı sağlıyor. Yoga Book, 10.1 inç boyutunda Full HD ekrana sahip. Intel Atom X5 işlemciye, 4 GB RAM ve 64 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. 9.6 mm kalınlık ve 680 gramlık yük, Yoga Book’un taşınabilirliğini artıyor. Yoga Book, Android’li ve Windows 10’lu iki farklı sürüm olarak raflara çıkacak. Yoga 910 ise, geleneksel Yoga anlayışını devam ettiren bіr laptop. 13.9 inç’lik ekran, 4K çözünürlüğe sahip. Intel’in yeni işlemci ailesi Kaby Lake ile donatılan Yoga 910, ayrı konfigirasyonlar sunabiliyor. 15 saat pil ömrü vaat eden Yoga 910, USB –C desteği ve parmak izi sensörü ile birlikte geliyor.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.