İnsanlık için en karamsar tahmin!

Hayranları arasında Bill Gates’in de bulunduğu ünlü isim, insanlığın geleceği konusunda bugüne dek duyduğunuz en karamsar tahmine sahip!
İnsanlık için en karamsar tahmin!

Fena sonuçları varsayım etmenin iyi bіr yönü var; her şekilde şampiyon siz oluyorsunuz: Eğer yanılıyorsanız, mutlu bіr sürpriz ile karşı karşıyasınız. Ama аmmа haklı çıkarsanız, cümbür cemaat öngörünüz nedeniyle size saygı duyacaktır. Tarihçi Yuval Harari, insan ırkının geleceği hakkında son derece kederli olan şahısların arasında. Harari’nin düşüncesi, temel olarak, robotlara karşısında kaybettiğimiz yönünde. The Guardian’ın da belirttiği üzere Harari, Eylül ayında yayınlanacak olan yeni kitabı “Homo Sapiens: A Brief History of Tomorrow” (Homo Sapienler: Yarının Kısa bіr Tarihi) içerisinde korkutucu bіr tahminde bulunmakta. Harari, AI’nin (yapay zeka) bіr takım insanları “tanrısallaştıracağını” söylerken, bіr öngörüde daha bulunuyor: “Geveze sınıfın yükselişi.” Kısaca bahsedilen şu: “Teknoloji hızlı bіr şekilde ilerleyecek. Kimse üniversitede ne üzerine yoğunlaşması gerektiğini bilemeyecek çünkü zaman ilerledikçe nelerin zorunlu olacağı tahmin edilemeyecek. Bireysel kendini bulgu, hayatta kalmak için gitgide artarak daha seri bіr şekilde tahakkuk etmek zorunda olacak ve herkes bu değişime ayak uyduramayacak. Bu yüzden de bazı kişiler “düşüncesiz” olacak.” Harari, “geveze” terimini, ahlaki yok, idareli ve politik sistem açısından baktığının altını çizmek için seçtiğini söylemekte. Harari, hükumetlerin bu kişilere, hayatta kalmalarına yetecek dek ödeme yapabileceklerini söylemekte. Fakat daha kuvvet olan şeyin, insanların yaşamak için bіr sebebe sahip olmalarını sağlamak olduğunu belirtmekte. Harari için geçmişteki makineler ile günümüzdekiler arasındaki en büyük ayrım, şu belli başlı kadar bulunan makinelerin fiziksel yeteneklerimizin yerini almış olması. Ancak Google ve diğer pek fazla firma tarafından geliştirilen yeni makineler, insanların algısal yeteneklerini kopyalamaya ve yerini almaya çalışıyor. Bu işlem yapıldıktan sonra da, insanlara olan gereklilik büyük oranda ortadan kalkabilir. Harari’nin destekçileri aralarında kayda değer bіr teknoloji ismi bulunuyor: Bill Gates. Gates’in bu yaz okunacak beş kitap listesinin içerisinde Harari’nin bіr önceki kitabı “Sapiens: A Brief History of Humankind” (Sapienler: İnsan türünün Kısa bіr Tarihi) bulunmakta. Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.