İnternete Emrindeki Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü

Ev otomasyonu için kullanılan internet bağlantılı cihazlar ve sistemlerin getirdiği güvenlik riskleri
İnternete Emrindeki Ev Aletlerinin Karanlık Yüzü

Ev otomasyonu için kullanılan internet bağlantılı cihazlar ve sistemlerin getirdiği emniyet riskleri

Dijital yaşam güvenliğinin dünya çapında lideri Trend Micro, konut otomasyonu için kullanılan internet benzer cihazlar ve sistemlerin getirdiği emniyet riskleri konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Günümüz Teknoloji leri doğru evde bulunan neredeyse tüm cihazları internet üzerinden idare etmek olası ülkü geldi. Bu büyük rahat, siber suçluları da peşinden sürükledi. En kıymetli varlıklarımızı barındırdığımız, bütün yaşamımızın merkezi haline gelen evlerin bu internete bağlı donanımlarla güvende kalması için dijital yaşam güvenliğinin dünya lideri Trend Micro önerilerini açıkladı. 

2013 yılı öngörülerinde de dijital teknoloji nin yaşamları bіr araya getirdiğine uyarı çektiklerini andıran Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, beklenmedik yerlerde kullanıcıların tehditlerle karşılaşabileceğinin altını çizerek, kullanıcıların bilgilerini ve doğrudan paralarını araklamak isteyen saldırganlar için yepyeni hücum alanının konut uygulamaları olduğunu belirtiyor.  

Evlerde bulunan internet bağlantılı çoğu cihazın kısıtlı emniyet seçenekleriyle basit IP kurulumları bulunuyor. Ancak kullanıcılar bu açıkların farkında değiller. Japonya merkezli siber emniyet şirketi Trend Micro, mümkün saldırılar hakkında kullanıcıları uyarıyor ve şu hususlara dikkat çekiyor: 

* Ev otomasyonu için kullanılan elektronik cihazların birbiriyle iletişimi için yer alan X10 standardı saldırılara karşı oldukça savunmasız. 4 bit ID numaraları kullanan X10 cihazları, sadece bіr komutla en ince ayrıntısına kadar kapatılabilir. Eğer evdeki alarm sistemi X10 tabanlıysa saldırganlar tarafından kapatılarak eve sızılabilir. 

* Ev otomasyonu için tasarlanan kablosuz iletişim protokolü Z-dalgası, eve antre, davet ve emniyet sistemlerinde seçim ediliyor. Trend Micro ’nun araştırmalarına tarafından, fazla basit araçlarla saldırganlar, WPAN üzerindeki trafiği ölçerek kullanıcının davranışlarını öğrenebilir. Hatta data elde etmenin dıştan, birçok komutu da evdeki sistemlere iletmek olası. 

* Bireysel alanlardaki ağlarda kullanılan yüksek seviye iletişim protokollerinin kullanıldığı ZigBee, öteki protokollere tarafından daha tehlikesiz irtibat sağlıyor. gerçi bіr kavgacı, hatalı bіr düzenleme ya da güçsüz bіr kullanıcı şifresiyle sisteme sızarak, emniyet kameraları gibi kritik cihazların kontrolünü ele geçirebilir. Ayrıca bіr kavgacı kullanıcının günlük aktivitelerini görmekle birlikte veri hırsızlığını da gerçekleştirebilir.

Trend Micro, dijitalleşen dünyada, konut otomasyonu sağlayan sistemlerin güvenliğinden muhakkak olunması için kullanıcıları uyarıyor. Kullanıcılar herhangi bіr aygıt veya otomasyon sistemini satın alırken emniyet seçeneklerini ve cihaz özelliklerini mutlaka sorgulamalı. 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.