iPhone hack’inde yeni dönem!

Hindistanlı bіr grup, Apple’ı çok kızdıracak bіr satın almaya imzasını attı; iPhone’ları hack’lemek konusunda yeni bіr dönemi başlattı!
iPhone hack’inde yeni dönem!

Şubat 2016’da Apple ve FBI bіr olay üstüne tartışmaya girmişti. FBI, silahlı bіr saldırgana ait iPhone‘un içindeki verilere erişmek istemiş, yalnız cihazın şifreli korumasını kıramamıştı. Bunun üzerine Apple’dan yardım istemişti. Ancak Apple, bu isteği reddetmişti. Halkın ve endüstrinin Apple’ı bu konuda desteklemesinden sonra dava kapanmıştı. Ama konunun kapanmasının reel sebebi Cellebrite adlı minik bіr şirketti. İsrail’de sabit olan şirket, sözde FBI için – Apple’ın desteği olmadan – iPhone’un kilidini açmayı başardı. Bu hafta, Hindistanlı Forensic Science Laboratory (FSL) yaptığı açıklamada Cellibrite ile anlaştıklarını ve şifreli cihazları açmaya yarayan yazılımı satın aldıklarını bildirdi. Perşembe günü, bіr FSL temsilcisi şu açıklamayı yaptı: “Bu teknolojiye bіr ay içinde sahip olacağız. Hindistan, polisin suçluların telefonlarını kıramadığı anlarda gelinen bіr merkez haline gelecek. İsteyen hükumetler, bu araçları bizden satın alabilecek.” FSL ile Cellebrite arasında nasıl bіr uzlaşma gerçekleştiği hakkında net bіr veri yok. Ali Ruhi Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.