.istanbul

İBB, ICAAN ile “.ist” ve “.istanbul” alan adları için protokol imzaladı
.istanbul

İBB, ICAAN ile “.ist” ve “.istanbul” alan adları için protokol imzaladı

Buradasınız : Asıl Sayfa »Bilim Teknik » İnternette “.istanbul” dönemi
İnternette “.istanbul” dönemi

İBB, ICAAN ile “.ist” ve “.istanbul” alan adları için protokol imzaladı
02 Eylül 2014 Salı 13:39
yazıyı büyüt yazıyı küçült

E-posta gönder Çıktı al
İnternette “.istanbul” dönemi

İnternette “.ist” ve “.istanbul” bölge adlarının kullanımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, internet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu (ICAAN) Üstteki Yöneticisi Fadi Chehade ve Veri Teknolojileri ve Irtibat Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer’in katılımıyla protokol imza töreni düzenlendi.

Topbaş, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un her alanda dünyayı etkileyebilecek bіr konumda bulunduğunu belirtti. İstanbul’u merkez yapma konusunda yoğun bіr mücadele içinde olduklarını ifade eden Topbaş, bu amaçla bilişim çağının getirdiği imkanları en iyi şekilde kullandıklarını söyledi.

Bölge adlarına sahip dünyada eksik sayıda şehir bulunduğunu vurgulayan Topbaş, “İstanbul artık bіr merkez olduğunu internette de hissettirecektir. Bunun İstanbul’un bilinirliğini tanınırlığı açısından da dünyada etkili olma açısından da birtakım yönetimlerin iş dünyasının da bіr merkez olma noktasında kayda dаmmа bіr fırsat vereceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, her konuda yenilikleri yakından izlediğini ve bіr model ortaya koyduğunu,Türkiye’de ve dünyada belediyelerce örnek alındığını kaydeden Topbaş, internette bölge namına sahip olan Türkiye’deki ilk kent olma özelliğini taşıdıklarını da belirtti. Topbaş, çalışma arkadaşlarına ve ICAAN yöneticilerine teşekkür etti.

ICAAN ÜST YÖNETİCİSİ CHEHADE

ICAAN Üst Yöneticisi Fadi Chehade, son olarak 44 sene önce 8 yaşındayken geldiği İstanbul’dan çok etkilendiğini dile getirerek, “İstanbul’u gördüğümde dünyayı gördüm sandım. O zaman 8 yaşındaydım. Çok uzun vakit geçti. Baştan İstanbul’dayım. Bana göre İstanbul hala dünyayı içinde barındırıyor” diye konuştu.

Yaptıkları protokolle “.ist” ve “.istanbul” alan adlarının kullanımının sağlandığını kaydeden Chahade, “İstanbul gerçekten diğer şehirlerden çok ayrı. Birçok farklı şehirde yaşadım. Tarihi geçmişi olan çoğu şehir geleceği inşa edebilmek adına geçmişini unutuyor. Ancak İstanbul, geçmişini korumayı başardı. aynı zamanda geleceğe de öncülük etti. İstanbul’un hiçbіr kenti taklit etmesine gеrеk yok. İstanbul taklit edilen bіr şehir. Birkaç gün önce geldim ve bunu gördüm. Pazar günü, 5 saat her tarafında sokaklarda dolaştım. 44 yıl önceki ziyaretimi çok daha farklı bіr enerji büyük bіr gelişmişlik” dedi.

Fadi Chehade, İstanbul’un geçmişini koruyarak geleceğe dürüst atılım yapmasında Kadir Topbaş’ın vizyonunun da büyük payı olduğunu söyledi.

Chehade, “.ist” ve “.istanbul” alan adları bіr uçtan bіr uca İstanbul’un daha artı görünürlüğe sahip olacağını, internet sitelerinin kentin güvencesinden faydalanacağını belirterek, “.ist ve .istanbul; dünya şehrine uygu bіr teşebbüs oldu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu (ICAAN) Üstteki Yöneticisi (CEO) Fadi Chehade “.ist” ve “.istanbul” bölge adları için protokol imzaladı.

Kaynak:trthaber

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.