Japonya, eski elektroniklerin ardındaki!

Kullanılmış ve artık çöpe gitme zamanı gelmiş olan telefon veya bilgisayar gibi elektronikler, Japonya’da özel bіr amaca hizmet edecek!
Japonya, eski elektroniklerin ardındaki!

Eğer Tokyo’da düzenlenecek olan 2020 Yaz olimpiyatları için hazırlanan tanıtım videosunu izlediyseniz, Japonya’nın pop-kültür simgelerine epeyce yüklendiğini ayrım etmiş olabilirsiniz. Ancak Tokyo, Olimpiyatları bununla beraber da sürdürülebilirlik hakkında bіr mesaj saptamak için kullanabilir. Nikkei’nin söylediğine göre 2020 oyunlarının organizatörleri, bіr sonraki Olimpiyatların altın, gümüş ve bronz madalyalarını üretmek için geri dönüştürülmüş elektronikleri kullanmayı düşünüyor. Bu düşüncenin ardından akıl ise epeyce basit: Maden firmalarına bu kıymetli metalleri Tokyo Olimpiyatları için bağışlamalarını istemekten ziyade organizatörler, Japonya’nın “şehir halkı madeninden” yeterince altın, gümüş ve bakır toplayabileceklerini düşünüyorlar. Oysa yeterince malzeme biriktirmek sorun olabilir. Japonya’nın elektronik geri dönüşümü, Olimpiyat ödülleri için gerekenden çok daha artı kıymetli metali her yıl toplasa da, bu malzemelerin büyük bіr kısmı zaten yeni elektronik cihazlar üretmek için kullanılmakta. Bu yüzden de Olimpiyat planlama komitesi, firmalardan elektronik geri dönüşümü birleştirme kampanyası açtırmak adına fikirler istemekte. Komite, elektronik geri dönüşümünü basmakalıp insanların olimpiyatlara katılmaları için bіr usul olarak göstererek, daha iyi bіr toplama sistemine ulaşılacağını ve elektronik çöplerin azalacağını düşünüyor… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.