Mars’ta meyve ve sebze yetişir mi?

Mars’ta veya uydumuz Ay’da sebze ve meyve yetiştirmek mümkün mü? Yapılan ilk testler, bu ilginç soruya şaşırtıcı bіr cevap veriyor!
Mars’ta meyve ve sebze yetişir mi?

Geçtiğimiz iki yıl her tarafında araştırmacılar, Mars ve Ay topraklarında farklı alanlara yönlendirilmiş sebze ve meyveleri yetiştirmeye çalışıyorlardı. Bu uzun süreli çalışma, en sonunda meyvesini vermekte ve lezzet testine ilk olarak girecek olan sebze turp oldu. Bu turplar, hakiki anlamda Mars’ta veya Ay’da yetiştirilmiş değiller. Hollanda’daki Wageningen University araştırmacıları, Ay ve Mars toprakları ile aynı yapıda toprakta bezelye, domates, turp, patates, yeşil fasulye ve havuç dahil almak üzere bіr tedarik sebzeyi yetiştirmeye çalışıyordu. Her ne dek bu sebze ve meyveler hoş gözükseler de, acilen esas manâlı olan şey tatları. Bu ürünlerin toplanmaları başlangıçta Mart ayında duyurulmuştu fаkаt baş araştırmacı Wieger Wamelink, ağır metal test sonuçlarının gelmesi için şimdiye kadar beklediklerini söylemekteydi. Wamelink’in Gizmodo’ya söylediğine kadar sebzelerin lezzet testine girmesi için öncelik olarak yenilebilir olduklarının garantilenmesi gerekiyor. Bunun için de ağır metal içeriklerinin güvenli seviyede olduklarının öğrenilmesi koşul. Araştırmacıların söylediğine göre de sonuçlar oldukça iyi gözüküyor; аmа bazı sebze ve meyveler, Dünya’dakilere göre daha düşük seviyeler göstermekte. Araştırmacılar, ağır metal testine göndermek için altı ayrı ürüne daha sahipler. Wamelink, bіr sorunun daha bulunabileceğini ve bitkilerin, basınç aşağı iken alkoid oluşturarak insan için zehirli ayla gelebileceklerini, çünkü bu durumda tat testinde hemencecik ayrım edileceklerini söylemekte. sonra yapılacak olan bіr diğer denetleme ile de vitamin durumları incelenecek.  Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.