Nokia'dan yeni bіr cep canavarı geliyor!

Nokia'nın bu sene geri dönüş yapacağı telefonlardan biri internete sızdı… Üstelik bu sızıntıya göre yeni Nokia, piyasayı çalkalayabilir!
Nokia'dan yeni bіr cep canavarı geliyor!

Nokia’nın yeni telefonlarla geri dönüş hazırlığında olduğunu geçen haftalarda söylemiştik. Şimdi ise iki Nokia telefonunun hız testi sonuçları internette ortaya çıktı. Hız testi raporlarının sahtelerini planlamak şüphesiz epeyce basit bіr iş, bіlе Nokia Power User, sonuçları Geekbench’te yakalamış ve cihazlardan biri amiral gemisi özelliklerine sahip. Nokia 5320 adıyla listelenen bu telefon, piyasada yer alan bіr telefonla aynı isme sahip olduğundan değişkenlik uyandırmıyor yok. Fakat piyasadaki Nokia 5320, 2008’de piyasaya sürülmüştü ve çok farklı özelliklere sahipti. Testte görünen Nokia 5320 ise 2,27GHz dört çekirdekli Qualcomm işlemci (Snapdragon 820 en yüksek 2.2GHz’de çalıştığından Snapdragon 821 olabilir) ile çalışıyor. Buradan telefonun ciddi bіr üst seviye amiral gemisi olabileceği çıkıyor. Ancak 2GB RAM ve Android 4.4.4 gibi özellikler, orta düzey telefonlardan fazlasına giremeyeceğinden kafa karıştırıyor. Sürat testindeki öteki Nokia telefonu Nokia RM-1490 adıyla listeleniyor ve 500MHz AMD işlemci, 2GB RAM ve Android 4.2.2 işletim sistemiyle çok daha daha aşağı düzey özelliklere sahip. Telefonların Android’in eski sürümlerini kullanıyor olması, onların hemen şimdi birer prototip olabileceğini gösteriyor; dolayısıyla çıkış tarihine dek teknik özelliklerde değişiklikler olabilir. Nokia 5320’de özellikle RAM’de değişim yapılmasını umuyoruz. Bu gerçekleşirse Nokia karşımıza rakiplerini düşündürecek, dinç bіr amiral gemisiyle çıkabilir. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.