O artık Uzay’da da bir efsane!

Queen’in efsane solisti Freddie Mercury, doğumunun yetmişinci yılında özel bіr hediye ile anıldı: Kendi adında bіr asteroid!
O artık Uzay’da da bir efsane!

Geçtiğimiz gün Queen’in efsane solisti Freddie Mercury‘nin 70. doğum günüydü ve rock müziğin yıldızının yaşamını anmak için reel bіr uzay cisminden daha iyi bіr usul olamazdı. Queen gitaristi Brian May‘in yaptığı açıklamaya tarafından Freddie, artık Uluslararası Astronomi Birliği (International Astronomical Union – IAU) aracılığı ile kendisi için adlandırılmış bіr asteroide sahip: “Freddiemercury 17473” Bu asteroid 1991 yılında Belçikalı astronom Henri Debehogne kadar, Mercury’nin hayatını zamansız bіr şekilde kaybettiği tarihin yakınlarında bulunmuştu. Asteroid, Güneş Sistemi’nde Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında saniyede 20 kilometre hız ile hareket ediyor. Tahmini uzunluğu 3.5 km olan bu asteroid, kendisine ulaşan ışığın sadece üçte birini geri yansıtmakta. Kendisi de bіr astronom olan ve bunun yalnızca uzayda küçük bіr nokta olduğunu çünkü çok özel olduğunu söyleyen May’in cümlelerine tarafından bu gök cismini görebilmek için epeyce iyi bіr teleskoba gereksinim duyulmakta… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.