“Offline olma hakkı” geliyor!

Yeni yasaya göre çalışanlar, iş e-postalarına çalışma saatleri dışında cevap vermek zorunda değil. Ama nе var kі bu haber, bizimle ilgili değil!
“Offline olma hakkı” geliyor!

Fransa‘da yürürlüğe giren yeni bіr yasa ile çalışanlar, alıştırma saatlerinin dışında kendilerine gelen iş e-postalarını değil sayma hakkı kazandı. Agence France-Presse‘nin yaptığı habere göre, “offline olma hakkı” olarak adlandırılan yasaya göre, 50’den fazla çalışanı olan iş yerleri çalışanlarıyla online etkileşimlerini gözden geçirmek zorunda. Iş verenlerin çalışanlara günün her saatinde e-posta yollama ve cevap umma ayrıcalığına sahip olduğunu düşünmesi durumu yalnızca Fransa’da yaşanan bіr sorun değil. Meslek verenlerin anlamadığı şart, her zaman online elde etmek ile defalarca müsait almak benzer şey yok. Alıştırma saatleri dışarıya kesintisiz iş postalarına maruz kalan çalışanların moralleri de düşük oluyor. Psikologlar sürekli posta yağmuruna tutulmanın akıl sağlığı için epeyce zararlı olduğunu belirtiyor. İşinizden evinize vardığınızda tek gerçekleştirmek istediğiniz şey yemek yemek ve birazcık TV izleyerek gevşemek. Bunun yerine meslek stresini eve taşımak doğal olarak sinirlere iyi gelmeyecektir. Bu konuda iyi niyetinden nedeniyle, CHIP Online ailesi olarak Fransa’yı alkışlıyoruz… Ali Ruhi Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.