Ortalığı karıştıran tweet’ler!

1 yıldır aktif olmayan Twitter hesabından bіr anda yayınlanmaya başlayan tartışmalı mesajlar, ABD’de haftanın konusu olmayı başardı!
Ortalığı karıştıran tweet’ler!

FBI’ın Twitter hesaplarından biri, geçtiğimiz gün bitmiş yayına geçmeden önce, bіr sene her tarafında etkin değildi. @FBIRecordsVault 30 Ekim gününün erken saatlerinde, ABD başkanlık seçimleri adayları hakkında belgelere bağlantılar paylaşmaya başladı ve birincil bağlantı Donald Trump‘ın babası Fred Trump’ı göstermekteydi. Hesap, iki gün daha sonra da 2005 yılında kapanmış bіr dava olan eski başkan Bill Clinton’ın Marc Rich’i affı ile ilgili bіr araştırmaya yönelik bağlantı paylaştı. Ama anlaşılan FBI’ın üst düzey isimleri, bu durumun nasıl gerçekleştiğini bilmiyor. ThinkProgress’in söylediğine göre FBI, bunlar ve onlarca aynı tweet’i incelemek üzere bіr iç araştırma başlatmış durumda. Söylenene göre FBI’ın Çözümleme Bölümü bu konu ile ilgilenmekte. Tahmin edebileceğiniz gibi çalışanların FBI’ın kaynaklarını kullanarak bіr seçimi etkilemeleri yasa dışı olmanın yanı sıra, kanunlara da tutarsız. FBI’ın açıklaması bu tweet’lerin aslında yasalar doğrultusunda ve resmileşmiş prosedürler ile otomatik bіr şekilde yayınlandığı yönünde. Fakat bu koşul, 1 yıldır etkin olmayan bіr hesabın, tam da seçimler öncesinde ve seçimi etkileyecebilecek şekilde hayata dönmesini anlatmak için tatmin edici görünmüyor. FBI da, açıklamasına karşın, bu durumun öyle adi olmadığını kabul etmiş olacak öyle, kendi Twitter hesabını incelemekten geri kalmıyor. Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.