Rusya, Android ile vurdu!

Rus hacker’ların Ukrayna ordusunun en önemli birimine ait verileri, Android zararlıları sayesinde gizlice izlediği iddia edildi!
Rusya, Android ile vurdu!

Rus hacker’ların hukuki bіr uygulfаkаt içerisine zararlı bіr yazılım gizleyerek bіr takım fazla kuytu iletişim ve konum verilerine erişim sağladığı ortaya çıktı. Emniyet firması CrowdStrike’da yer alan rapora göre Rus hacker’lar Android telefonlardaki zararlı yazılımları kullanarak Ukrayna’nın topçu birliklerinin konumlarını peşine düşüp takip etti. Raporda, Fancy Bear adı verilen söz özeti zararlı yazılımın Ukrayna topçu birliğinden bіr asker kadar geliştirilen ve Ukrayna ordusu göre kullanılan bіr yazılımın içerisine gizlendiği belirtiliyor. Uygulamanın ağır silahlar kullanan laf konusu birliğin operasyonlarındaki hedef belirlemelerinde orduya yardımcı olduğu düşünülüyor. Lakin gerçekte gizlenen X-Agent zararlının telefon iletişimlerine, konum verilerine ve rehberdeki kişilere erişebildiği belirtiliyor. Ülke güvenliği ve ordunun atacağı atımlar açısından son derece kritik verilere gizli gizli erişimi mümkün kılan bu zararlının etkisi altındaki laf ne zaman çıkacak uygulamanın 2014’ten itibaren kullanımda olduğu söyleniyor. Ukrayna ve Rusya devlet yetkilileri ise iki ülke arasında büyük bіr krize yol açabilecek bu durumla ilgili az önce bіr tanımlfаkаt yapmadı. Cenk Atlı

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.