Samsung 5G’de 7,5 Gbps’lik Rekor Hıza Ulaştı

Samsung Electronics, 5G telekomünikasyon ağı teknolojisinin geliştirilmesine yönelik olarak, sektörde bіr ilke imza attı.
Samsung 5G’de 7,5 Gbps’lik Rekor Hıza Ulaştı

Samsung Electronics, 5G telekomünikasyon ağı teknolojisinin geliştirilmesine yönelik olarak, sektörde bіr ilke imza attı.

Samsung Electronics, 5G telekomünikasyon ağı teknolojisinin geliştirilmesine karşın olarak, sektörde bіr prensip imza attı. Şirket, sabit ortamlarda bugüne değin elde edilen en yüksek 5G data iletim hızı olan 7,5 Gbps (saniyede 940 MB) hıza ulaşmayı başardı. bununla beraber, tekrar bu segmentte bіr başlangıçta, mobil ortamda 100 km/saat’in üzerinde tez dışarı giden bіr araçta 1,2 Gbps (ya da saniyede 150 MB / 4G LTE hızının 30 katına eşdeğer) hızında data iletimi sağlandı.

Samsung Electronics DMC Ar-Ge Merkezi Başkanı Chang Yeong Kim, konuyla ilgili olarak; “Bu başarılarımızı daha da ileri taşımaya ve 5G standardına katkıda yer alan ileri teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz. Küresel Ar-Ge kapasitemizden yararlanmanın yanı sıra, dünyanın dağıtılmış yerlerindeki öteki sektör liderleriyle ve araştırma merkezleriyle işbirliği içinde çalışmayı da sürdüreceğiz. Lüzum mobil cihazlar, lüzum bulut, gerekse de nesnelerin internetiyle ilgili olarak, 5G telekomünikasyon standardına ve destekleyici teknolojilere yönelik istek, büyümeye devam edecek” dedi.

Samsung’un gerçekleştirdiği sürat testi, ulaşılan rakamların büyüklüğünün yanı sıra, sektörde dışında gerçekleştirilen birincil başarılı 5G testi olma özelliğini de taşıyor. Sektörde daha önceki bütün başarılı 5G testleri, laboratuvar gibi stabilize edilmiş kapalı ortamlarda gerçekleştirildi. Mobil test, 4,35 kilometre uzunluğundaki profesyonel bіr yarış pistinde, yüksek hızda yol bölge bіr araçtan yapılması açısından, 5G testlerini yeni bіr boyuta taşıdı. Bu testle aynı zamanda, Mayıs 2013’te 28 GHz’lik 5G ağında, ilk kez 1Gbps’ı aşan test sonuçlarına tarafından, yedi kat artış sağlandı.

Hem sabit hem de mobil testler, 28 GHz’lik bіr 5G ağında yapıldı. Sürat açısından avantajlarına karşın kısa iletişim aralıkları gibi problemler nedeniyle, şu esas değin sektör genelinde 28 GHz gibi yüksek frekanslar kullanılmamıştı. Samsung, kendi geliştirdiği “Hibrit Uyarlanabilir Dizi” teknolojisi sayesinde, bu engelleri aştı. Bu teknoloji, daha uzun mesafelerde daha yüksek frekansların kullanılmasını mümkün kılmak için milimetre dalga frekansı bantlarından yararlanıyor. 5G standardı hemen şimdi onaylanmamış olmakla birlikte, 5G ağların 4G LTE’den fazla daha büyük veri iletim hızı sağlaması bekleniyor.

Samsung ayrıca, 5G Gökkuşağı segmentini de sektöre sundu. 5G Gökkuşağı, farklılaştırılmış 5G kullanıcı deneyimi karşılayan, yedi temel teknik dayanağı temsilcilik ediyor. Bu yedi dayanak; “En Fazla veri hızı”, “Spektral verimlilik”, “Mobilite hızı”, “Hücresel sınırında veri iletim hızı”, “Eşzamanlı bağlantıların sayısı”, Iletişim gecikmeleri” ve “Maliyet” olarak sıralanıyor. Samsung, bu teknik gereksinimlere yanıt tahsis etmek nedeniyle, şimdiden fazla farklı alanlara yönlendirilmiş esas teknolojileri geliştirmeye de başladı. Bunlar arasında, yüksek frekanslı bantlar için iletim teknolojileri, çoklu erişim sistemleri ve düşük geç kalma süreli ağlar da yer alıyor.

 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.