Sanal gerçekliğin geleceği konuşuldu

AMD CTO’su Mark Papermaster ve Stratejik Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Roy Taylor, IFA 2016’da sanal gerçekliğin geleceğini konuştu.
Sanal gerçekliğin geleceği konuşuldu

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Yöneticisi (CTO) Mark Papermaster Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen IFA 2016 alıcı elektroniği fuarında 3 Eylül Cumartesi günü “Realite İçin Yarış – Bir Sonraki Kitlesel Pazar Fırsatı” isimli bіr sunum gerçekleştirdi. Günümüzdeki sanal gerçeklik örneklerinin, gelecekte bu teknoloji ile neler yapılabileceğine dair yeni yeni ipuçları vermeye başladığını vurgulayan Papermaster, sunumunda şöyle konuştu: “Veri operasyon donanımları, ekranlar ve alıcılar alanlarında iki ile beş yıl arası gerçekleşecek kayda değer gelişmeler performans, satın alınabilirlik, sanal realite çözümlerinin taşınabilirliği ve geniş bіr yelpazede heyecan verici yeni uygulamaların temelini oluşturacak iyileştirmeler sunacak. Yenilikçilik açısından yeni bіr dönem başlatan sanal (VR) ve artırılmış realite (AR) teknolojileri eğlenceden eğitime ve sağlığa kadar bіrçok endüstriyi radikal bіr şekilde değişim potansiyeline sahip. Yapı taşları artık besbelli; bundan sonradan endüstrinin ekipman, görselleştirme ve yazılımı geliştirmeye odaklanma zamanı.” Mark Papermaster’a sahnede VR endüstrisinden o kadar fazla liderin yanı sıra, AMD Stratejik Ortaklıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Roy Taylor eşlik etti. Taylor bununla beraber, kısa vakit önce kurulan İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) sanal hakikat danışma kurulunda devir alıyor. Egemen danışma kurulu, sanal realite teknolojilerinin film önerileri, televizyon ve oyun endüstrilerinin mevcut durumunu nasıl etkileyeceği ve yeni nesil hikaye anlatıcılara yeni bіr vasıta olarak hangi şekillerde takviye sağlanabileceği gibi konulara odaklanacak. VR pazarı artış potansiyeli ile uyarı çekiyor Araştırma şirketi IDC göre yayınlanan yeni bіr rapora tarafından sanal ve artırılmış hakikat pazarının 2016 ve 2020 aralarında toplam 5.2 milyar dolardan, 162 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. AMD de, bіr süredir sanal gerçekliğin geniş kitleler tarafından benimsenmesi için gelecek nesil grafik ve bilgi operasyon teknolojileri geliştirmeye odaklanıyor. Şirketin kısa vakit önce pazara sunduğu AMD Radeon RX 480, kullanıcılara büyüleyici grafikler ve akıcı sanal realite deneyimleri sunuyor. 200 dolardan başlayan öğüt edilen satmak fiyatı ile kullanıcılara sunulan RX 480 üst düzey sanal gerçeklik deneyimi için pazardaki en uygun maliyetli çözüm olarak dikkat çekiyor. AMD ayrıca kısa vakit önce geçmiş nesile kıyasla çekirdek başı komutlarda %40 performans artışı sağlayarak AMD işlemcilerinin performans artışı konusunda bіr kilometre taşını temsilci gelecek cins, yüksek performanslı “Zen” işlemci çekirdeğinin bіr ön gösterimini gerçekleştirdi. “Zen” temelli “Summit Ridge” masaüstü işlemcilerinin 2017 yılının başında pazara sunulması bekleniyor. BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.