Sapphire Nitro R9 390 Ekran Kartı İnceleme

Sapphire Nitro R9 390 8GB GDDR5 bellek ve Nıtro soğutma sisteminden gelen avantajlara sahip. PCle 3.0 x16 veriyolunu kullanmaya devam eden ve bant genişliği sıkıntısı yaşamayan kartın desteklediği en yüksek GPU frekansı 1010Mhz, yani refarans değer olan 1000Mhz’den pek farklı değil, 512 bit bağlantıya sahip olan belleklerse 6 Ghz, yani overclock içermiyor. 8GB bellek kapasitesi gerçektende yüksek. GCN 1.1 mimarisi sayesinde Windows 10 ile DirectX 12 desteği var ve uyumlu oyunlarda TrueAudio hızlandırması kullanabiliyor. AMD’nin FreeSync teknolojisi de destekleniyor ama bunun için monitörünüzünde uyumlu olması gerekiyor. Sapphire Nıtro R9 390 ekran kartı ile soğutma alanındaki farkını ortaya koyuyor. Gerçekten de uzun olan kartın ön kısmını kaplayan üç fana sahip gelişmiş soğutma sistemi dikkat çekiyor. İnternetbilgi.net TDP değerli 275 vat olan
Sapphire Nitro R9 390 Ekran Kartı İnceleme

sapphire nitro hd ekran karti

sapphire nitro r9

Sapphire Nitro R9 390 8GB GDDR5 bellek ve Nıtro soğutma sisteminden gelen avantajlara sahip. PCle 3.0 x16 veriyolunu kullanmaya devam eden ve bant genişliği sıkıntısı yaşamayan kartın desteklediği en yüksek GPU frekansı 1010Mhz, yani refarans değer olan 1000Mhz’den pek farklı değil, 512 bit bağlantıya sahip olan belleklerse 6 Ghz, yani overclock içermiyor. 8GB bellek kapasitesi gerçektende yüksek. GCN 1.1 mimarisi sayesinde Windows 10 ile DirectX 12 desteği var ve uyumlu oyunlarda TrueAudio hızlandırması kullanabiliyor. AMD’nin FreeSync teknolojisi de destekleniyor ama bunun için monitörünüzünde uyumlu olması gerekiyor. Sapphire Nıtro R9 390 ekran kartı ile soğutma alanındaki farkını ortaya koyuyor. Gerçekten de uzun olan kartın ön kısmını kaplayan üç fana sahip gelişmiş soğutma sistemi dikkat çekiyor. İnternetbilgi.net

sapphire nitro

TDP değerli 275 vat olan ekran kartı, 28 nm üretimle yola devam etmek zorunda kaldığı için ısınma değerlerini aşağa çekiebilmiş değil. Neyse ki Sapphire’in ileri teknolojisi ile geliştirdiği NITRO soğutma sistemi görevini başarıyla yerine getiriyor. Üç tane 90mm fanın bile 27 cm edeceği düşünürsek ise kartın toplam uzunluğunun 295 mm olması pek de şaşırtıcı değil ama bu kartı bazı kasalara yerleştirilmesi maalesef imkansız hale gelebilir. Çift yuvası olduğu için işgal eden  bu kartın uç kısmında iki tane 8 iğneli ek güç girişi var. Böylece 300 vat ek güç temin edebiliyor. Son nesil kartlarda olduğu gibi artık CrossFire fişleri yok ve çoklu kurulumda veri PCle üzerinden gönderiliyor. Bunun yerine BIOS’lar arasında geçiş yapma imkanı veren bir düğme var.

sapphire nitro r9 ekran kartisapphire nitro r9 390

Arka Panelde yer alan görüntü çıkışları arasında DL,DVI, üç tane olarak DisplayPort 1.2a ve HDMI 1.4a yer almaktadır.Maalesef son nesil HDMI 2.0 desteklenmiyor. Kart genel olarak çok sessiz çalışmaktadır. En yeni çıkmış oyunlarda bile QHD kalitesinde sorun yaşatmıyor. Fabrika çıkışı overclock içerse de GPU’ya uygulanan fark adıçok az demiştik. Denemelerimize göre GPU hızı yaklaşık %10 artışla 1100Mhz olabiliyor ama karttan karta durum değişebilir. Belleklerse 6.5 Ghz’e kadar çıkabildi. Sapphire NITRO R9 390 kartına sahip olabilmek için 1267 TL cüzdanızdan çıkarmanız gerekiyor.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.