“Şifrenizi çalmaya çalışıyorlar!”

ABD’li birkaç gazeteci ve profesör, Gmail hesaplarını açtıklarında, çok az kişinin gördüğü bu garip mesajla karşılaştılar!
“Şifrenizi çalmaya çalışıyorlar!”

Google, önde gelen ABD’li gazetecileri ve profesörleri devlet destekli hack saldırılarına karşı itinalı olmalarına aleyhinde uyardı. İddialara kadar Gmail hesabı saldırı altında olan kişiler arasında Nobel Ödüllü ekonomist ve New York yazarı Paul Krugman, Standford Üniversitesi profesörü ve eski ABD diplomatı Michael McFaul, GQ muhabiri Keith Olbermann ve fazlası var. Saldırıya uğrayan kişiler kadar yapılan paylaşımlarda Google’ın gösterdiği uyarıları görmek muhtemel. Google’ın gösterdiği dikkat, Türkçesiyle şöyle: “Dikkat: Google, hükümet destekli saldırganların parolalarınızı çalmaya çalıştığını algılamış olabilir.” Dikkat, hesabı daha güvenli ayla getirmeye yönelik tavsiyeler taşıyan bіr temas da sunuyor. Bir Google yetkilisi, bu uyarıların Google kadar belkі belkі geç gösterilebileceğini vurguladı. Bunun nedeni, Google’ın saldırıları seziş yönteminin zahmetsizce çıkarılmasını engellemek. Bu gecikmeler, yalnızca hücum denemelerini kapsıyor; yani hesabın ele geçirilmesi durumlarını içine almıyor. Dolayısıyla bu saldırıların yeni değil, geçtiğimiz ay yaşanan hack saldırılarıyla ilgili olma olasılığı var.     Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.