SpaceX’te tahsis başarılı!

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu için önem taşıyan bіr kapsülü başarıyla fırlattı; bu sırada roketi yine yeryüzüne indirdi!
SpaceX’te tahsis başarılı!

SpaceX’in Falcon 9 roketi, Florida’dan başarıyla fırlatıldı. Dragon kargo kapsülünü içeren roket, Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) yaklaşık 2,2 tonluk teçhizatı içerisinde barındırıyor. Böylece SpaceX, NASA için dokuzuncu kargo nakliye görevini başlatmış oldu. Dragon kapsülünün Falcon 9’un ikinci kısmından başarıyla ayrılmasından anında önce ise, roketin birincil bölümü Cape Canaveral’a başarıyla indi. Böylece SpaceX, sabit bіr alana ikinci defa roket indirmiş oldu. Firma toplamda beş roketi başarıyla indirmiş bulunuyor. Dragon kapsülü önümüzdeki iki gün yörüngede kalacak ve bu sürede iticilerini çalıştırarak ağır ağır Milletlerarası Uzay İstasyonu’na yaklaşacak. Bunun arkasında NASA astronotu Jeff Williams, Çarşamba günü istasyonun robot kolunu kullanarak Dragon’u tutacak ve kapsülü ISS Harmony’ye monte edecek. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.