Sürücüye de, yolcuya da büyük cezalar!

Yayınlanan talimatla birlikte artık, Türkiye’de hem Uber sürücüleri, hem de hizmeti kullanan yolcular büyük cezalar alacak!
Sürücüye de, yolcuya da büyük cezalar!

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 ile gönderdiği talimatla, Türkiye’de etkinlik belirten Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesilmesini istedi. Cezanın, “korsan taşımacılık” nedeniyle kesileceği bildirildi. Bahsi geçen ceza, sürücünün vasıta sahibi olup olmamasına kadar değişiyor. Eğer sürücü vasıta sahibi değilse, birincil yakalanmada 2.532 TL, ikinci yakalanmada ise 4.220 TL ceza kesilecek. Eğer araç sürücüye aitse, bu defa cezalara 60 gün araç bağlama cezası da eklenecek. Somurtkan halde, aracın bağlanması söz yorumları olamayacak. Uber araçalarına binen yolcular ise, 281 TL’lik bіr canice ile karşısında karşıya kalacak. Uber ise, yayınladığı açıklama ile karara tepki gösterdi. Uber’in açıklaması şu şekilde: “Uber bіr nakliyecilik firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bіr global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de ayrıntılarıyla hukuki bіr zeminde hareket etmektedir. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız. Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının hukuki bіr zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için zorunlu lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor edinmek yasaldır. Sürücü meslek ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete benzer şekilde devam etmektedir ve edecektir. Laf yorumları haberlerde yer alan iddialara karşın olarak Uber olarak betimlemek isteriz öyle; – Emniyetin gönderdiği direktifler,  belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her vasıta İstanbul’da hukuki ulaşım hizmeti belirlemek için lisanslıdır. – Nitekim talimatta hiçbіr şekilde “Uber” ismi zeka geçmemektedir. – Talimatın esas içeriği bugüne değin bіr canice yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bіr niteliktedir. – Emniyetten gönderilen talimatta yolculara karşın olarak her hangi bіr yaptırım veya para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bіr madde yer almamaktadır.”

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.