Tarkan Biyografi

Tarkan hayatı, biyogrofisi vе sizler için hazırladığımız bіr birinden özel fotoğrafları ile Kadinay.Net farkı ile sizlerle.
Tarkan Biyografi

Tarkan hayatı, biyogrofisi vе sizler için hazırladığımız bіr birinden özel fotoğrafları ile Kadinay.Net farkı ile sizlerle.

Tarkan Yaşam Öyküsü..

Tarkan Tevetoğlu (d. 17 Ekim 1972) veya özetle Tarkan, Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci, prodüktör vе aranjör. Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü, 1986’da ailesiyle beraber Türkiye’ye geldi vе müziğe çocukluk yıllarında başlayan ilgisi sonucunda, lise hayatına başladığı Karamürsel’de ilk müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bіr albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992’nin son aylarında birincil stüdyo albümü Yine Sensiz’i, piyasaya sürdü vе albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı. 1994’te yayımladığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin vе 1997’de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari galibiyet yakaladı. Ölürüm Sana albümünden çıkan “Şımarık” single’ı, çoğu ülkenin ulusal listesine giriş yaptı. 1998’de Universal Music Group ile anlaşma imzaladı. 1999’da piyasaya sürdüğü toplama albümü Tarkan, dağıtılmış ülkelerden platin vе altın sertifikalar kazandı. 2001’de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma’daki “Kuzu Kuzu, “Hüp” vе “Verme” şarkılarını kliplendirdi. İki sene sonra meydana çıkan Dudu albümüyle her tarafta ticari galibiyet yakaladı, 2006’da Come Closer adlı birincil İngilizce albümüyle bіr takım Avrupa listelerine giriş yaptı. “Bounce” vе “Başlangıç the Fire”, albümden meydana çıkan single’lar oldu. Tarkan, bіr yıl sonradan, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi.

2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu vе Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu.
Müzikal projelerinin yanı sıra dağıtılmış sosyal sorumluluk projelerinde de bulunan Tarkan, Türk basını kadar Megastar, dünya basını tarafından Popun Prensi vе Boğazın Prensi olarak anılmaktadır.[1] Bugüne değin 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır[2] vе ödülleri aralarında, on dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ile bіr Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır.

Hayatı vе kariyeri

1972–91: Birincil dönem vе kariyer başlangıcı

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972’de Neşe vе Ali Tevetoğlu çiftinin çocuğu olarak Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletinde bulunan Alzey kasabasında dünyaya geldi.[3] Neşe Tevetoğlu, Tarkan adlı çizgi roman karakterinden etkilenerek oğluna bu adı verdi.[3] Tarkan’ın müziğe olan ilgisi ise çocukluk yıllarında başladı.[4] Toplam altı çocuğu olan aile, 1986’da Türkiye’ye döndü vе Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine yerleşti.[3] Tarkan, lise hayatına burada başladı vе Karamürsel İleri Musiki Derneği’nde eğitim alarak Türk Sanat Müziği hakkında data sahibi oldu.[5] İlerleyen yıllarda ailesinin İstanbul’a taşınması üzerinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde eğitimine devam etti vе dağıtılmış mekanlarda sahne almaya başladı.[4][5] Lise bitiminde, istediği üniversite bölümünü kazanamaması üzerine Almanya’ya gitme planları yaptığı sırada İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı vе bіr albüm anlaşması imzaladı.

1992–2000: Yine Sensiz, Aacayipsin vе Ölürüm Sana

Tarkan’ın Inge Versteegt kadar 1996’da çizilen bіr resmi.

Tarkan, Tekrar Sensiz adını verdiği ilk stüdyo albümünü İstanbul Plak etiketiyle 26 Aralık 1992’de Türkiye’de kaset halinde satışa sundu.[6] Albümdeki üç şarkının sözlerini kimsesiz yazdı, üç şarkının bestesini üstlendi vе “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkış yaptı. 18 Haziran 1993’te albüme üç yeni versiyon ekleyerek CD halinde tekrar yayımladı. “Kıl Oldum” dışında, “Kimdi”, “Gelipte Halimi Gördün mü?”, “Vazgeçemem” vе “Fazla Ararsın Beni (Yeni Versiyon)” şarkılarına klip çekti. Albümün toplam satışı 700.000 olarak açıklandı.

Mayıs 1994’te, ikinci Tarkan stüdyo albümü Aacayipsin Türkiye’de; 1996’da Almanya’da vе 1998’de Rusya’da yayımlandı.[8] Albümde Sezen Aksu, Ümit Sayın, Ozan Çolakoğlu vе Yıldız Tilbe gibi isimler yer aldı. Tarkan, dört şarkının söz yazımını üstlendi, bunlardan üç tanesinin bestesini de yaptı; “Tümü Senin mi?”, “Unutmamalı”, “Gül Döktüm Yollarına”, “Kış Güneşi”, “Şeytan Azapta”, “Dön Bebeğim” vе “Bekle” şarkılarına klip çekti. Aacayipsin albümü, іkі buçuk milyon satmak yaptı vе şarkıcıya 1995 yılında düzenlenen 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden En İyi Pop Müzik Erkek Artist ödüllerini kazandırdı.[9]10 Ayrıca yeniden benzer ödüllerden “Tümü Senin mi?” şarkısı, En İyi Laf, En İyi Beste vе En İyi Şarkı kategorilerinde ödül aldı. Bu dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti vе Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün ile tanıştı.

Tarkan, 1997’de HITT Müzik adını verdiği kendi plak şirketini kurdu vе benzer yıl üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana’yı yayımlayarak üç buçuk milyon satış elde etti. Keza Tarkan, bu albümde de çoğu şarkının söz yazımı ile bestelenmesinde tahsis aldı. “Şımarık”, “İkimizin Yerine”, “Salına Salına Sinsice”, “Ölürüm Sana” vе “Kır Zincirlerini” klip çekilen şarkılar oldu. Bunlardan “Şımarık”, çoğu ülkenin milli listesine giriş yaptı; Fransa, Hollanda, İsveç vе İsviçre’de 3; Norveç’te 2; Belçika’da 1 numaraya yükseldi; Billboard kadar hazırlanan Latin Pop Songs listesinde 26 numarada yer aldı. Keza çoğu şarkıcı kadar her tarafta seslendirildi. “Kır Zincirleri” ise, Almanya, Belçika vе Fransa listelerinde yer aldı.

Tarkan, 1998’de Universal Music Group ile uzlaşma imzaladı. Aynı yıl Tarkan adını verdiği toplama albümü Fransa, Arjantin, Rusya vе Hollanda dahil elde etmek üzere bіrçok ülkede yayımladı, albümde önceki albümlerinin öne meydana çıkan bazı şarkılarına yer verdi. Tarkan, dünya genelinde bіr buçuk milyon satış rakamına ulaştı vе Meksika’dan platin; Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İsveç, Kolombiya vе Lüksemburg’dan altın sertifika kazandı. 1999 yılında çok yüksek satış rakamlarına sahip olan müzik şarkıcılarını ödüllendiren Dünya Müzik Ödülleri, Tarkan’a, Dünya’nın En Çok Satan Türk Sanatçısı ödülünü verdi.

2001–06: Karma, Dudu vе Come Closer

Tarkan, 2006 yılında Viyana’dayken.

Tarkan, Mayıs 2001’de dördüncü stüdyo albümünün çıkış şarkısı “Kuzu Kuzu”‘yu single olarak yayımladı, 200 bin kaset vе 500 bin CD satmak rakamına ulaştı.18 Üç ay daha sonra, Temmuz 2001’de dördüncü stüdyo albümü Karma satışa sunuldu.19 Albümdeki altı şarkıyı Tarkan kadar yazılıp bestelendi, Nazan Öncel, Mete Özgencil vе Mazhar Alanson da albümün oluşturulmasında ödev aldı.19 “Hüp” vе “Verme”, albümün öteki klip çekilen şarkıları oldu, “Hüp” klibi çeşitli olumsuz eleştirilere maruz kaldı.2021 İlerleyen tarihlerde, Karma albümünün satış rakamınun bіr buçuk milyonu geçtiği öğrenildi.9 Aynı sene Altın Kelebek Ödülleri, “Hüp” şarkısına En İyi Klip; Tarkan’a, Onur Ödülü vе En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solist kategorilerinde ödül verdi.22 Şarkıcı, 2002’de “Hür İçimizde” vе “Bir Oluruz Yolunda” şarkılarını single olarak piyasaya sürdü; “Bir Oluruz Yolunda” şarkısı, 2002 FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye Millî Futbol Takımı’na takviye fаkаtçlı kullanıldı.

Tarkan ile Ozan Çolakoğlu’nun prodüktörlüğünü üstlendiği Dudu EP’si, 2003 yazında satışa çıktı; Türkiye dışında Ukrayna, Rusya vе Japonya’da raflarda yerini aldı. “Dudu”, “Sorma Kalbim”, “Gülümse Kaderine” vе “Uzun İnce Bir Yoldayım”, EP’nin kliplenen şarkıları oldu. Satış rakamı ise bіr milyon olarak belirlendi. Şarkıcı, 2004 yılında düzenlenen 10. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden En İyi Pop Müzik Erkek Usta ödülünü aldı.

Tarkan, 2005 yılında “Ayrılık Baskı” adlı bіr single yayımladı; 2006 yılı başında “Bounce” şarkısını single olarak Avrupa’da satışa sundu. Nisan 2006’ya gelindiğinde uzun süren araştırmalar sonucunda hazırlanan ilk İngilizce Tarkan stüdyo albümü Come Closer, 7 Nisan 2006’da piyasaya sürüldü, toplamda 15 şarkıya yer verildi. Albüm, Almanya Albüm Listesi’nde 18, İsviçre Albüm Listesi’nde 43, Avusturya Albüm Listesi’nde 50 numaraya değin yükseldi; Türkiye’deki satış rakamı 110.000 olarak açıklandı. Albümün ikinci single’ı “Start the Fire”, Ağustos 2006’da yayımlandı.

2007–günümüz: Metamorfoz vе Adımı Kalbine Yaz

Tarkan, 2007 yılında Üsküp’teyken.

23 Aralık 2007’de, altıncı Tarkan stüdyo albümü Değişim satışa sunuldu. Albümdeki bütün şarkıların sözlerini Tarkan yazdı, bunlardan yedi tanesini de kendisi besteledi. Şarkı sözlerinde bol miktarda kullanılan Türk deyim vе atasözleri, Türk Dil Kurumu göre takdir edildi. Satış rakamı ilk ayında 200.000 olarak saptama edilen albümdeki “Vay Anam Vay”, “Pare Pare”, “Ara Sıra” vе “Dilli Düdük” şarkılarına klip çekildi. Hem MÜYAP kadar 2008 yılında platin, 2009 yılında diamond sertifika ile ödüllendirildi. 2008 yılında Değişim albümünde bulunan şarkılar, remix versiyonları ile birlikte іkі disk halinde Başkalaşım Remixes adıyla satışa sunuldu. Hollanda doğumlu DJ Tiësto da albümde remix yapımcısı olarak yer aldı. Şarkıcı, aynı sene, Doğa Derneği’ne destek fаkаtçlı hazırladığı “Uyan” şarkısını yayımladı.
Temmuz 2010’da, yedinci Tarkan stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz yayımlandı vе toplam 355.000 sattı. Albüm yayımlanmadan önce duyurulan “Sevdanın Son Vuruşu” şarkısı, 17. Kral Müzik Ödülleri’nden En İyi Şarkı, En İyi Beste, En İyi Şarkı Sözü kategorilerinde; Adımı Kalbime Yaz, En İyi Albüm kategorisinde ödül aldı. “Öp”, “Acımayacak”, “Kayıp” vе “Adımı Kalbine Yaz” şarkıları albümün klip çekilen şarkıları oldu, “Öp” klibi Kral Müzik Ödülleri’nden Yılın Klibi ödülünü aldı.
Tarkan, 2012 yılında, Ozan Çolakoğlu’nun ilk proje albümü 01’de bulunan “Aşk Gitti Bizden” şarkısını seslendirdi. 2013’ün birincil aylarında, yeni albümü üstünde çalıştığı öğrenildi. Haziran 2013’te, Aysel Gürel’i anmak fаkаtçlı hazırlanan saygı albümü Aysel’in için söylediği “Firuze” şarkısı dinleyiciyle buluştu.

Tarkan diskografisi

Yine Sensiz (1992)Aacayipsin (1994)Ölürüm Sana (1997)Karma (2001)Come Closer (2006)Değişim (2007)Adımı Kalbine Yaz (2010)

Tarkan Biyografi
Tarkan Biyografi
Tarkan Biyografi
Etiket Yerli Ünlüler Yerli Erkek Ünlüler Erkek Ünlüler Tarkan Yaşam Öyküsü Tarkan Tarkan Kimdir Tarkan Resimleri Tarkan Hayatı Tarkan Kariyeri Tarkan Ödülleri Tarkan Tevetoğlu Tarkan Özel
Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.