Tesla’dan ikinci başlıca plan!

Elektrikli otomobilleri ve yere inebilen füzeleriyle tandığımız Elon Musk’ın Tesla’sı, büyük gelecek planlarının ikinci bölümünü açıkladı!
Tesla’dan ikinci başlıca plan!

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla Motors’u ilgilendiren “sıcacık belli başlı planını” firmanın web sayfasında açıkladı. Plan, Tesla’nın geçen ay satın aldığı SolarCity ve Tesla ikilisinin geleceği için yol çiziyor. Tesla’nın planları içerisinde entegre enerji üretimine ve depolamaya hedefe kilitlenmek, otobüs ve kamyon taşımacılığı alanlarına içten yapılacak genişleme ve otonom sürüş teknolojileriyle ilgili atılacak adımlar var. Tesla’nın bіr başka gerçek dışı, otomobilinizi kullanmadığınız zamanlarda onu paylaşarak aracınızın para kazanmasını sağlamak. Tesla’nın birincil amacı, SolarCity satın almasından faydalanarak kendi piline sahip güneş panelleri oluşturmak. Bunun yanına işyeri, Model S, Model X ve Model 3’ün de ötesine geçmeyi, kompakt bіr SUV’a ve “yeni bіr pickup kamyon türü” için özel bіr gelecek planladıklarını söylüyor. Autopilot teknolojisiyle belli firma, otonom sürüş sistemleri için ekipman ve yazılım geliştirmeye devam ederken, “ABD’deki ortalama bіr araçtan 10 kat tehlikesiz ülkü geldiğinde” Autopilot’un “beta” etiketini kaldırmayı planlıyor. Tesla’nın ilk dar planı, 2006’da yayınlanmıştı. Bu planda bіr spor otomobili üretmekten, bu araçtan kazanılacak parayla yerinde fiyatlı bіr araba üretmekten, ardından bu parayla daha da uygun fiyatlı bіr araba üretmekten, bu sırada sıfır emisyonlu şiddet imal seçenekleri sunmaktan bahsediliyordu. Bu senenin başında tanıtılan Tesla Model 3, “daha uygun fiyatlı bіr araba” hedefinin bіr parçası olsa gеrеk. Tesla’nın SolarCity’yi de aldığını düşünürsek firma, hedeflerini tek tek tamamlıyor gibi görünüyor. Firmanın “Part Deux” olarak adlandırdığı ikinci belli başlı plan için ilk başlıca planını tamamlaması gerekecek. “Daha uygun fiyatlı otomobil” hemen şimdi gerçeğe dönüşmediği gibi Model 3’ün toplu üretiminde sorunlar yaşanacak gibi görünüyor. Bakalım Tesla, son planlarını başarıya ulaştırabilecek mi. Zeynel A. Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.