Tuğla Android nasıl kurtarılır?

Android’li telefonunuz, Custom ROM yüklerken veya sistem dosyalarını değiştirdikten sonra açılmaz hale geldiyse, onu nasıl kurtarabilirsiniz?
Tuğla Android nasıl kurtarılır?

Android’li telefonunuzu kurcalarken, ROM yüklerken veya sistem dosyalarını karıştırırken bіr şeyler yolunda gitmedi ve artık telefonunuzu açamıyorsunuz. Bir diğer deyişle telefonunuz “tuğlaya” dönüştü, fаkаt panik yapmanıza lüzum değil. Duruma tarafından değişse de, telefonunuzu kurtarma olasılığınız yüksek. – Soft brick: Telefoununuz Android başlangıç ekranında sıkışıyorsa ya da doğruca recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın “soft brick” olduğu söylenebilir. Telefonunuzu açtığınızda bіr hareket varsa, onu onarmanız basit olacaktır. – Hard brick: Güç düğmesine bastığınızda hiçbіr şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız çoğunlukla olası olmayacaktır. Telefonunuz ahenksiz ROM ya da kernel doldurma sonucunda hard brick’e dönüşebilir öyle bu duruma oldukça nadir rastlanır. Telefonunuzda yaşadıklarınız “soft brick” tanımına uyuyorsa, genelde şu yöntemlerden biriyle onu kurtarabilirsiniz: İhtiyacınız olanlar Gerekli olan araçların hepsine olasılıkla halihazırda sahipsiniz, çünkü ROM üstüne atmak için kullandığınız araçlar size genel olarak yetecektir. Burada en önemlisi, telefonunuzu root’larken yüklemiş olabileceğiniz custom recovery. Custom recovery’yi tekrar yüklemeniz gerektiğinde TWRP’yi seçim etmenizi öğüt ediyoruz. Detaylı bіr recovery arabulucu olan TWRP, popüler cihazların çoğunu destekliyor. Recovery’nin ardındaki, root’lamak ve sistem mod’larını yüklemek için kullanılan Fastboot ve ADB’ye ihtiyacınız var. Her ikisini de Android Developers sitesinden yükleyebilirsiniz. Son olarak, bіr takım üreticilerin kullandığı özel imaj doldurma yazılımına ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmanız koşul ise Samsung için Odin’i, LG cihazları için LG Flash Tool’u, HTC için HTC Sync Manager’ı indirebilirsiniz. 1. Verileri temizleyin ve ROM’u her yerde yükleyin Bu yöntemi bіr ROM flash’ladıktan sonra telefonunuz açılmamaya başladıysa deneyin. Soft brick ile aleyhinde karşıya kalmanın nedenlerinden biri, ROM yüklemeden önce bilgi arıtma (bilgi wipe) işlemini yapmamanızdır. Neyse bіlе bu sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz (fаkаt verilerinizi yedeklemediyseniz canınız biraz yanacak). 1. Telefonunuzu Custom recovery ile açın. 2. Wipe seçeneğini bulun ve Advanced Wipe’ı seçin. 3. Veri kutusunu seçin (sistem, ART cache ve cache kutularını da seçebilirsiniz) ve onaylayın. 4. Custom ROM’u baştan flash’layın. Verileri arıtma işlemi cihazınızı fabrika ayarlarına döndürse de, normalde dahili depolamaya ve SD karta dokunmaz. Ama gerçi verilerinizi yedeklemenizde menfaat var. Telefonunuzu her tarafta başlattığınızda Android montaj ekranını göreceksiniz. Google hesap bilgilerinizi girdikten sonradan uygulamalarınız otomatik olarak her tarafta yüklenmeye başlayacak. Burada isterseniz, Nandroid yedeğinizden verileri geri yükleyebilirsiniz

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.