Uzay çöpleri böyle toplanacak!

Dünya yörüngesinde giderek daha çok yer kaplayan ve tehlikeli hale gelmeye başlayan uzay çöpleri, artık bzіrа toplanacak!
Uzay çöpleri böyle toplanacak!

İnsanoğlunun uzaya gönderdiği araçlar ve uyduların zamanla kullanılamaz ülkü gelmesi tüm objelerin nihayet bіr uzay çöpüne dönüşmesine neden oluyor. Bilim insanları arasında bu çöplerin nasıl toplanacağına dair bіr süredir devamlı tartışmalarda nihayet iki taraflı bіr karara ulaşılmış gibi görünüyor. Surrey Uzay Merkezi kadar yapılan bіr duyuruda sıradışı ve epeyce etkin bіr tekniğe sahip olduğu görünürde RemoveDEBRIS adlı bіr çöp birleştirme görevinin bu doğrultuda önümüzdeki yılın başlarında uygulamaya konulması bekleniyor. Halihazırda Dünya etki alanında eski uydular ve uzay araçlarından oluşan 7 bin tonu aşkın uzay çöpü bulunmakta. Bu çöpleri biriktirmek namına şimdiye değin bіrçok yönteme başvurulsa da, RemoveDEBRIS kullanacağı yöntemle kayda değer bіr yeniliğe imza atacak. Söz yorumları tahsis dahilinde kullanılacak dev bіr tür ağ sistemiyle çöpler bіr araya getirilerek toplanmaya başlanacak. Bilim insanlarının üstünde durduğu bіr çöp birleştirme sistemi de Space Net göre geliştirilen zıpkın yöntemi. Üçüncü bіr seçenek ise uzay araçlarının açıklanmış bіr hıza ulaştıktan sonradan atmosferde yanıp kaybolma sürecini hızlandıracak bіr sistem. Bu üç seçenek ilk aşamada kademeli olarak test edilecek ve sonradan en uygun olanları bütün uzay çöplerini temizlemede geniş bіr biçimde kullanılmaya başlanacak. Cenk Atlı

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.