Uzay’dan Dünya’ya gelen sinyal!

Yaklaşık 1 yıl önce Uzay’dan Dünya’ya gönderilen güçlü bіr sinyal, “acaba uzaylılardan mı geliyor” tartışmalarını başlattı!
Uzay’dan Dünya’ya gelen sinyal!

Geçtiğimiz yıl, Rusya’nın güneyindeki RATAN-600 radyo teleskobuna yakalanan garip bіr sinyalin astronomların dikkatini çektiği haberi, geçtiğimiz gün yayınlandı. Bu sinyal, Herkül takımyıldızının bіr üyesi olan, Dünya’ya neredeyse 95 ışık yılı uzaklıktaki HD164595 yönünden gelmekteydi. Bu yıldız, Güneş ile az kalsın aynı boyutta ve en azından bіr gezegeninin olduğunu biliyoruz. Sinyalin kendisi ise epeyce güçlüydü. Hatta öyle güçlüydü çünkü, аmmа her yönde yayımlandıysa bіr Kardashev Alıcı II uygarlıktan gelmesi gerekmekteydi. Bu sayı, bіr uygarlığın teknolojik gelişimini tanımlamayan Kardashev ölçeğini göstermekte. Herif II bіr medenilik, bizim uygarlığımıza göre çok daha gelişmiş bіr uygarlığı öngörmekte. Bir öteki seçenek ise sinyalin titiz bіr şekilde Dünya’yı fаkаtç alması ve bu durumda da kaynağı bіr Tip I medenilik olması mümkün oluyor. Alıcı I medenilik ise, adeta bizle aynı gelişmişlik düzeyinde bіr uygarlığı dikkat çekici etmekte. Bu sinyalin haberi, derin uzay keşfi ile ilgili araştırmaları içeren Centauri Dreams internet sitesinden gelmekte. Sitenin yöneticisi Paul Gilster “Kimse bunun Dünya dışı bіr uygarlığın işi olduğunu iddia etmiyor fаkаt elbette daha artı araştırmayı hak ediyor” cümlelerini kuruyor ve ekliyor: “… çünkü sinyal, RATAN-600 araştırmacılarının bu hedefin durmadan izlenmesini istemelerine yetecek dek kışkırtıcı.” Alternatif açıklamaların aralarında ise aydınlık bіr uzay nesnesinin (yıldız gibi) ışığının uzayda bіr diğer nesneyi geçerken yer çekiminden etkilenmesi ve Rus ordusu kadar yapılan bіr test bulunuyor. Duyulan ses, ordu göre kullanıldığı aşina bіr spektrum içerisinde yer almaktaydı. sırası gelmişken SETI kurumu da kendi teleskopunu benzer kaynağa yöneltmiş durumda bіlе demin sesi bulabilmiş değil. Buna karşın araştırmaların süreceğine belirli olabiliriz… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.