Venüs hakkında şaşılacak keşif!

Şu anda 462 dereceye kadar yükselen inanılmaz sıcaklara ev sahipliği yapan komşu gezegenimiz Venüs, milyarlarca yıl önce Dünya’dan farklı değilmiş!
Venüs hakkında şaşılacak keşif!

Venüs gezegeni şu anda cehennemden farksız görünüyor. Dünya’ya Mars’tan çok daha yakın olması, bu gezegenin iklimini inanılmayacak seviyelerde tutuyor. Sıradan 462 santigrat derece sıcaklıklar, ezici atmosfer basıncı ve volkanlar, bu gezegen için epeyce alışılagelmiş şeyler. Pek bіlе sadece 750 milyon sene önce bu gezegenin istikrarsız suya ve Dünya-benzeri yaşanabilir bіr ortama sahip olduğuna inanmak oldukça kuvvet. Oysa NASA Goddard Institute araştırmacılarının simülasyonları, durumun bu olabileceğini göstermekte. Venüs, Dünya ile neredeyse aynı boyuta sahip ve Güneş’e 41.52 milyon kilometre daha yakın; bu yüzden de yüzde 40 daha fazla güneş radyasyonu almakta. Buna karşın gezegenin halen yaşanabilir alan sınırında yer alıyor olması gerekiyor. Fakat gezegen çoğunlukla karbondioksitten oluşan atmosferin yarattığı sera etkisi nedeniyle fantastik sıcaklıklara yükselmiş durumda. Hem kalın bulutlar, Güneş ışığının az kalsın yüzde 70’ini uzaya geri göndererek kendisini gökyüzündeki en parlak cisimlerden biri haline getirmekte. Fakat astronomlar, bu durumun daima bzіrа olmadığını söylüyor. Venüs şu anda atmosferinde çok az suya sahipken, milyarlarca yıl önce 525 metre derinliğe kadar ulaşabilen okyanuslarının bulunması muhtemel gözüküyor. Hem atmosfer de büyük olasılıkla çok daha ince ve daha eksik zehirliydi. Goddard ekibinin tüm bu etkenleri Dünya için kullanılan iklim modellerine dahil etmesiyle beraber, gezegenin 11 santigrat derece hava sıcaklığına ve azami 35 santigrat dereceye meydana çıkan sıcaklıklara sahip olmasının muhtemel olduğu görüldü. Bunun anlamı da, birkaç milyar sene önce bu gezegen de en azından Dünya dek yaşfаkаt müsaitti. Ama bu modellerde pek çok “аmmа” bulunmakta. Bu simülasyon, Venüs’ün kendi ve Güneş çevresindeki dönüşünün aynı olmasını ve gezegenin topoğrafyasının şu andakine yakın olmasını gerektirmekte. Venüs derhal kendi çevresinde dönmek için 243 Dünya günü bіr zaman harcamakta. Ancak gezegenler genel olarak gençken çok daha süratli dönmekteler. Simülasyon, çok daha çabuk olan 16 Dünya günü dönüş hızı ile ölçüldüğünde, sıcaklıkların hemen hemen beş kat daha yüksek olan 56 santigrat dereceye çıktığı ve en yüksek olarak da yaşanılmaz olan 83 santigrat dereceye yükseldiği görülmekte. bu arada yüzeyi Dünya’ya daha benzer bіr şekle sokmak da sıcaklıkların 18F artarak hayat sınırına ulaşmasına sebep olmuş durumda. Bu durum, bilim insanlarının Mars’ın yanı sıra Venüs’te de yaşam aramalarına sebep olabilir. Ama bu çabanın fazla kolay olmadığı rahatlıkla söylenebilir çünkü, Rusya’nın daha önce gönderdiği Venera araçları, bu yüksek sıcaklıklarda birkaç saatten daha fazla çalışamamıştı… Levent Öztürk

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.