WhatsApp’ta açık var mı; değil mu?

“WhatsApp’taki şifreli mesajlarınız okunabilir” diyerek gürültü koparan The Guardian makalesi, güvenlik araştırmacılarının tepkisini çekti!
WhatsApp’ta açık var mı; değil mu?
WhatsApp’ta bіr güvenlik arka kapısı olduğuna dair The Guardian raporu, milyonlarca kullanıcının mesajlarının üçüncü taraflarca okunabileceğini ileri sürüyordu. Ancak deneyimli bіr emniyet araştırmacısı olan Alec Muffett’e göre The Guardian’ın makalesi yeniden aşağı hatalı. WhatsApp, geçen senenin başlarından beri Signal şifreleme protokolünün yardımıyla şifreli ve tehlikesiz mesajlaşma yetenekleri sunuyor. The Guardian’ın raporu ise özet olarak bu güvenliğin delinebildiği anlamını taşıyordu. Popüler mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla bіr milyardan fazla kişinin kullandığı Signal protokolünün devletlerin mesajlara göz atmasını sağlayacak bіr açıkla gelmesi, büyük bіr sorun anlamına geliyordu. The Guardian’a ulaşan emniyet araştırmacıları ise laf özeti makalede yazılanların abuk subuk olduğunu söyledi. Bir emniyet araştırmacısı, bunun “arka kapı” olarak tanımlanmasının abuk subuk olduğunu, doğrulanmamış anahtarların gerçekliğinin zaten garanti edilmediğini belirtti. Frederic Jacobs’a kadar apaçık bіr sorun değil ve her şey gereğince çalışıyor, fаkаt biri ortaya çıkıp “bu bіr açıktır” diyerek dünyayı sallamaya çalışıyor. Buna karşın besbelli bu denli önemli bіr sorun değil. Kısacası Guardian’ın bahsettiği “arkadaki kapı”, bіr açık değil ve her şey tasarlandığı gibi çalışıyor. WhatsApp mesajlarınızın okunabilmesi için bunu yapmak isteyenlerin Facebook ile önemli bіr iki taraflı çalışma içine girmesi gerekiyor ve bzіrа bіr ihtimal epeyce düşük. Tekrar Kötüleşmek gerekirse Guardian, mesajlaşma yazılımlarını delmeye yarayan, fаkаt sahiden delinmesi son derece kuvvet olan bіr yoldan bahsediyor ve WhatsApp kullanıcıları için üzüntü edecek hiçbіr şey yok. bununla beraber tekrar tekrar dikkatli olmanızda menfaat var: WhatsApp’ın geçen sene verileri Facebook’la paylaşmama sözünü tutmadığını hatırlatalım. Zeynel A. Öztürk
Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.